Ș

A început asfaltarea Lotului 2 al Drumului Bistriței: DJ 109 Așchileu - limită cu județul Sălaj

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a început asfaltarea Lotului 2 al Drumului Bistriței, respectiv a drumului județean 109 Așchileu - limită cu județul Sălaj, pe porțiunea cuprinsă între pozițiile kilometrice 20+786 și  31+976. Aceste ample lucrări de reabilitare și modernizare sunt derulate de forul administrativ județean ca parte a proiectului cu finanțare europeană nerambursabilă ce vizează Traseul Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriței.
     Până în acest moment a fost deja așternut primul strat de asfalt, respectiv binder, pe un sector de drum în lungime de 2,6 kilometri, inclusiv pe raza localității Așchileul Mic. Lucrările sunt executate pe direcția limită cu județul Sălaj – Așchileu.
     Pe acest lot, tronsonul de drum vizat de lucrările de reabilitare și modernizare are o lungime de 11,19 kilometri.

12 noiembrie 2019