Zilele Recoltei la Cluj-Napoca

Zilele Recoltei la Cluj-Napoca

Consiliul Judeţean Cluj, în parteneriat cu Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca organizează cea de-a VII-a edţe a Zilelor Recoltei. Evenimentul se va desfăşura pe platoul Sălii Sporturilor Horia Demian, între 13 şi 15 septembrie.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Zilele Recoltei este una dintre cele mai mari sărbători ale noastre, cei care sprijinim micii producători. Este momentul în care fermierii clujeni, mai mari sau mai mici, se află în acelaşi loc şi au ocazia să-şi prezinte produsele. În acelaşi timp, locuitorii municipiului Cluj-Napoca pot să achizţoneze legume şi fructe pentru a-şi prepara conservele dorite sau pentru a-şi asigura necesarul pentru sezonul rece. Suntem convinşi că şi această edţe a sărbătorii dedicate pământului şi roadelor sale va fi una de succes atât pentru producători cât şi pentru cumpărători.”
     La această edţe a Zilelor Recoltei la Cluj-Napoca şi-au anunţat prezenţa peste 200 de producători locali, care vor aduce la târg fructe şi legume de sezon, conserve, dar şi obiecte de artizanat. Astfel, gospodinele vor avea ocazia să achizţoneze direct de la producători întreaga gamă de legume necesare preparării murăturilor sau zacuştilor, precum şi fructe pentru a fi sigure că dulceţurile şi compoturile nu vor lipsi din cămară. Amatorii de must vor putea asista la producerea acestuia în mustăria tradţonală, iar gurmanzii vor putea alege între preparate la grătar, turtă dulce, prăjituri şi ciocolată de casă, brânzeturi şi produse din carne preparate ca la mama acasă.
     Evenimentul expozţonal va fi completat de spectacole folclorice susţinute de cei mai cunoscuţi şi apreciaţi artişti şi ansambluri clujene, voia bună fiind astfel asigurată în fiecare zi. Pentru copii sunt pregătite programe speciale, adaptate vârstei, precum şi unul dintre cele mai frumoase parcuri de distracţii din Transilvania.

12 septembrie 2019