Târgul Produs de Cluj la Dej

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Târgul Produs de Cluj la Dej

Asociația Produs de Cluj, entitate care funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, organizează, în calitate de partener al Primăriei și Consiliului Local, Zilele municipiului Dej 2023.
Evenimentul cuprinde edițiile a XI-a a Târgului Produs de Cluj în acest municipiu, respectiv a 43-a a Festivalului Culturii Someșene „Samus” și va avea loc între 14 și 16 iulie în Piața Bobâlna din municipiul Dej, între orele 10:00 și 24:00.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Demarat ca un proiect de suflet care trebuia să scoată la iveală, să promoveze și să conserve valori ale culturii populare locale, Produs de Cluj a devenit nu doar un brand recunoscut, ci și un model de bune practici în domeniul său de activitate. Tot mai multe autorități ale administrației locale, dar și mari întreprinzători din domeniul privat, solicită parteneriate pentru organizarea unor evenimente care includ târguri tradiționale și spectacole. Practic, expertiza Asociației Produs de Cluj, succesele obținute în promovarea micilor întreprinzători, ajunși acum agenți economici care s-au impus pe piață, este respectată atât la nivel local cât și național.”

La evenimentul de la Dej vor fi prezenți aproximativ 30 de expozanți care vor oferi vizitatorilor produse apicole, fructe și legume de sezon, turtă dulce, prăjituri și ciocolată de casă, sucuri și siropuri naturale. Artizanii prezenți vor expune costume populare din Ardeal și accesoriile necesare acestora, bijuterii lucrate de mână, obiecte de marochinărie și jucării pentru cei mici. Amatorii de preparate la grătar vor avea ocazia să-și satisfacă poftele la terasele amenajate special pentru ei, iar iubitorii de adrenalină vor avea la dispoziție un modern parc de distracții. Pe scena din incintă vor avea loc concerte extraordinare de muzică ușoară și un adevărat regal folcloric.

14 iulie 2023