Targul de Toamna Agro Transilvania

Consiliul Judeţean Cluj prin Centrul Agro Transilvania Cluj, societate comercială aflată în subordinea acestuia, organizează în perioada 17-18 octombrie 2009, Târgul de Toamnă Agro-Transilvania. Evenimentul va avea loc la sediul societăţii din comuna Apahida, sat Dezmir, str. Crişeni, f.n., judeţul Cluj.
         Târgul de Toamnă oferă o gamă largă de produse agro-alimentare, horticole şi viticole la preţ de producător. Astfel, va avea loc o expoziţie de prezentare şi vânzare de legume, fructe, lactate, mezeluri, produse apicole, produse de panificaţie, plante decorative, produse ecologice şi tradiţionale. Cu acest prilej, la Centrul Agro Transilvania se va serba şi Ziua Internaţională a Femeii din Mediul Rural precum şi Festivalul Vinului.
Festivalul Vinului Agro Transilvania Cluj va reuni podgorii, crame şi centre de cercetare viticolă şi oenologică din România, urmând a fi organizate expoziţii cu vânzare de stuguri, vinuri şi degustări de vinuri.
           Ziua Internaţională a Femeii din Mediul Rural va fi sărbătorită cu sprijinul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, prin organizarea unor prezentări de port popular şi artizanat din zona Transilvaniei, concursuri de port popular, prezentări şi degustări de silvoiţă şi pălincă.
         La târg sunt aşteptaţi să participe un număr mare de vizitatori, specialişti, producători autohtoni, comercianţi şi cumpărători din judeţul Cluj.
        „Consider că acest eveniment corespunde întru totul misiunii Centrului Agro-Transilvania, aceea de valorificare şi promovare, fără intermediari, a produselor agro-alimentare specifice regiunii noastre. Invit locuitorii municipiului Cluj-Napoca şi ai localităţilor învecinate precum şi turiştii care vizitează în această perioadă municipiul reşedinţă de judeţ să profite de această excelentă oportunitate de a degusta şi achiziţiona la preţuri de producător o gamă largă de produse agro-alimentare şi de a lua contact cu valorile culturii tradiţionale româneşti”, a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
         În vederea asigurării unui acces direct al clujenilor la târg, se asigură transportul până în incinta târgului, prin prelungirea liniei autobuzului nr. 8, pe parcursul celor 2 zile ( 17 şi 18 octombrie a.c.).

13.10.2009