Suspendarea transportului rutier greu in zona Cetan

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, a somat SC CALIPROM SRL – punct de lucru Vad; sediu: Dej, str. Vlad Ţepeş, nr. 4, SC TRAVEX SRL – punct de lucru Cetan; sediu: Dej, str. Şomcutului nr. 13, SC SOMTRANS SA – punct de lucru Cetan; sediu: Dej, str. Bistriţei nr. 44 şi SC HIDROCONS SRL – punct de lucru Cetan; sediu: Dej, str. Vîlcele, nr. 24 să îşi sisteze transporturile rutiere pe drumurile judeţene pînă la reglementarea condiţiilor pentru cântărirea vehiculelor, potrivit prevederilor actelor normative în vigoare.
               În cadrul întâlnirii cu cetăţenii din satul Cetan, comuna Vad, desfăşurată în cadrul programului Consiliului Judeţean „Audienţe în teritoriu”, aceştia au reclamat faptul că transportul cu maşini de tonaj mare a materialului extras din balastierele deschise în zonă a condus atât la deteriorarea drumului judeţean DJ 109E (DJ 108B) – Cetan – Vad – Valea Groşilor – Lim. Jud. Sălaj, cât şi a locuinţelor personale.
              „Am dispus, prin administratorul drumurilor judeţene RAADPP Cluj, suspendarea transportului până la momentul în care vor fi asigurate condiţiile specificate în normativele legale, pentru a nu fi afectate gospodăriile cetăţenilor care locuiesc în acea zonă. Am cerut Inspectoratului Judeţean de Poliţie să dispună măsurile necesare pentru respectarea acestei dispoziţii”, a declarat preşedintele CJ, d-nul Alin Tişe.

Programul de audienţe în teritoriu va continua şi miercuri, 06.05.2009, când vor avea loc întâlniri cu cetăţenii comunelor Cămăraşu, Mociu, Suatu şi Căianu, după următorul program:
               – Cămăraşu, ora 13.00, la Căminul Cultural
               – Mociu, ora 15.00, la Căminul Cultural