Spectacol folcloric – Cantece de Dragobete

Consiliul JudeÈ›ean Cluj împreună cu Centrul JudeÈ›ean pentru Conservarea È™i Promovarea Culturii TradiÈ›ionale Cluj, instituţie de cultură care funcţionează sub autoritatea forului administrativ judeţean, organizează vineri, 21 februarie, ora 18.00, la Casa de Cultură a StudenÈ›ilor, un spectacol folcloric cu cele mai frumoase cântece de dragoste ale folclorului românesc, spectacol dedicat sărbătorii de “Dragobete”.
    Sărbătoarea de “Dragobete” este o manifestare arhaică românească iar personajul principal, Dragobetele, un bărbat chipeÈ™ È™i iubăreÈ›, este o divinitate asemănătoare lui Eros sau Cupidon. Fiind considerat fiul Dochiei, Dragobetele este un zeu năvalnic, naÈ™ul cosmic al dacilor.  La începutul primăverii acesta oficia întotdeauna, din cer, nunta tuturor vieÈ›uitoarelor. În decursul anilor, tradiÈ›ia s-a extins È™i la oameni, astfel încât de „Dragobete” fetele È™i băieÈ›ii se întâlnesc pentru ca iubirea lor să È›ină tot anul, precum a păsărilor („mesagerii cerului”) ce se logodesc în acea zi. Iar pentru că Dragobetele este un zeu al bunei dispoziÈ›ii – de ziua lui având loc petreceri – de multe ori, din această zi debutează È™i viitoarele căsnicii.
    La spectacolul de vineri vor participa – alături de Orchestra Profesionistă “Cununa Transilvană” a C.J.C.P.C.T.Cluj (dirijor Ovidiu BarteÈ™) artiÈ™ti de renume, precum Dumitru FărcaÈ™, Dorel ViÈ™an, Mariana Morcan È™i Florin RoÈ™an – È™i o pleiadă de noi È™i promiÈ›ători interpreÈ›i de muzică populară: Oana Carmen Bozga, Bogdan Toma, Diana Cârlig, Radu Lazăr, Andreea Ciupe, Raul Olteanu, Georgiana LobonÈ›, Adrian Buză, Ioana ȘteÈ›co, IonuÈ› Koblicska, Ioana Breda Morar, Silviu Adrian Popa, VlăduÈ›a Lupău, Anamaria Marti, Adrian Socaciu, Iulia Bucur, Florin Bota, Mihaela Grindean, Alex Vaida, Mihai Vârva Jr., Diana Abrudan. De asemenea, la manifestare va participa È™i Ansamblul Folcloric „Transilvania”, împreună cu Orchestra Casei de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca. Intrarea la spectacol este liberă.

17 februarie 2014