Semnarea contractului „Modernizarea infrastructurii-zona turistica-Rachitele-Prislop-IcPonor

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat astăzi 01.07.2009, contractul de execuţie lucrări având ca obiect „Modernizarea infrastructurii de acces în zona turistică Răchiţele – Prislop – IcPonor”, cu asocierea formată din S.C. MBS GROUP S.R.L.în calitate de asociat-lider de asociere şi S.C. ALFA ROM S.R.L şi  NEMZETKOZI BETONUT Kft în calitate de parteneri asociaţi.
          Valoarea totală a contractului este de 34.415.777,83 lei la care se adaugă 6.538.997,79 lei TVA. Lucrarea urmează a fi demarată în termen de maxim 15 zile şi va fi finalizată în maxim 18 luni de la semnarea contractului, garanţia lucrărilor urmând a fi de 30 de ani. În vederea executării în bune condiţii a obligaţiilor contractuale, garanţia de bună execuţie a lucrării a fost stabilită în cuantum de 10% din valoarea contractului fără TVA, respectiv de 3.441.578 lei.
          Scopul proiectului îl reprezintă reabilitarea drumului judeţean DJ 108C (km 61+830 – 78+400) şi DJ 763 (km 35+130-km 39+060) pe o lungime totală de 20,5 km inclusiv repararea a 9 poduri şi 112 podeţe.
         „Ne aflăm într-un moment extrem de important în ceea ce priveşte dezvoltarea economico-socială a judeţului în general şi a turismului în special. Trebuie subliniat în acest context faptul că este vorba despre primul proiect din Regiunea de Dezvoltare Nord-Vest finanţat prin fondurile structurale la capitolul infrastructură de transport. Modernizarea şi reabilitarea infrastructurii şi punerea în valoare a zonelor cu potenţial turistic ridcat din judeţul Cluj reprezintă preocupări esenţiale ale actualei conduceri a Consiliului Judeţean Cluj.”
           Principalele beneficii pe care acest proiect le va aduce constau în:
     – conectarea zonei turistice Răchiţele – Prislop – Ic Ponor la circuitul turistic naţional;
    – creşterea netă a fluxului turistic cu 20% anual în primii 2 ani de la implementarea investiţiei şi cu 10% anual în anii 3-5 după implementara investiţiei;
     – crearea unui cadru favorabil atragerii investiţiilor locale şi străine.
     – îmbunătăţirea traficului rutier, prin evitarea blocajelor rutiere şi prin diminuarea timpului de acces la zonele de interes turistic;
    – mărirea vitezei de deplasare pe sectorul de drum respectiv cu consecinţa reducerii noxelor emise de autovehicole, deci o reducere a poluării aerului.
          Beneficiari direcţi ai proiectului sunt:
     – Comunitatea locală din Mărgău – 1929 de persoane;
    – Personalul de realizare şi de întreţinere a infrastructurii – 1500 de locuri de muncă temporare şi 3 locuri de muncă directe ca urmare a operării investiţiei (conform SF);
    – Proprietarii de pensiuni şi cabane turistice – 12 pensiuni în comuna Mărgău;
    – Turiştii care frecventează zona în mod regulat  – cca 24 500 de persoane/an, din care 7.000 de turişti străini şi oameni de afaceri aflaţi în tranzit sau cu interese de afaceri în zonă – 1000 persoane/an;
    – Consiliul Judeţean Cluj care va avea în proprietate un drum judeţean modernizat;
    – Consiliul local al comunei Mărgău.
           Reamintim în acest context faptul că proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional, Axa Prioritară 2, Îmbunătăţirea infrastructurii regionale şi locale de transport. Valoarea totală a proiectului „Modernizarea infrastructurii de acces în zona turistică Răchiţele – Prislop – IcPonor”, este de 59.678.410,51 lei din care valoarea totală eligibilă este de 49.863.375 lei – Fondul European de Dezvoltare Regională 43.131.819,37 lei (86,5%), bugetul naţional 5.734.288,13 lei (11,5%) şi contribuţia Consiliului Judeţean Cluj: 997.267,5 lei (2%).

Biroul de Presă
    01.07.2009