Seminar Eurocontrol la Cluj-Napoca

EUROCONTROL – Organizaţia Europeană pentru Siguranţa Traficului Aerian, în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj şi Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca organizează în data de 21 septembrie 2010 un seminar privind implementarea programului „Airport Collaborative Decision Making” (A-CDM). Programul vizează îmbunătăţirea colaborării între toţi agenţii aeroportuari care-şi desfăşoară activitatea în cadrul unui aeroport, precum şi a colaborării între aeroporturile europene prin intermediul organizaţiei EUROCONTROL.

Reprezentanţii EUROCONTROL vor prezenta participanţilor la seminar principiile, etapele şi modul de implementare a programului „Airport Collaborative Decision Making” în context european, în condiţiile în care o mare parte a aeroporturilor europene au aderat la acest program. Totodată, se va analiza şi posibilitatea implementării programului la Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca, luându-se în calcul aspectele specifice aeroportului clujean, precum şi faptul că, până în acest moment, niciun aeroport din România nu are integrat acest program în politica sa de management. De asemenea, se vor dezbate măsurile concrete şi procedurile operaţionale comune care trebuie implementate în scopul eficientizării activităţii aeroportuare, în condiţii de siguranţă operaţională şi de protejare a mediului înconjurător.

La acest seminar vor participa Paul Wilson, Directorul Diviziei de Management al Traficului Aerian al Eurocontrol şi László Kiss, coordonatorul programului A-CDM la nivel european, reprezentanţi ai Autorităţii Aeronautice Civile Române, reprezentanţi ai Administraţiei Române de Trafic Aerian – ROMATSA, ai celor mai importante aeroporturi din România,  precum şi  ai companiilor aeriene Tarom şi Carpatair.

20.09.2010