Sarbatorirea Zilei Patrimoniului UNESCO la Cluj

Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul celor două aşezăminte muzeale aflate în subordine, Muzeul de Artă Cluj-Napoca şi Muzeul Etnografic al Transilvaniei, va marca ziua de 16 noiembrie – Ziua Patrimoniului Mondial UNESCO din România, prin organizarea unor serii de evenimente dedicate creşterii gradului de conştientizare a importanţei conservării patrimoniului mondial cultural şi natural din ţara noastră.

Astfel, sâmbătă, 16 noiembrie 2013, între orele 10 şi 17, Muzeul de Artă Cluj-Napoca invită publicul interesat să participe la un program special care include, pe lângă vizionarea expoziţiilor deschise în spaţiile muzeului, şi o vizită specială într-una dintre cele mai spectaculoase module arhitecturale ale clădirii – balconul faţadei principale a palatului Bánffy, restaurat cu sprijinul financiar al Ambasadei Statelor Unite ale Americii la Bucureşti. Programul iconografic al balconului de la faţada palatului reflectă o dublă preocupare din partea contelui Bánffy György, care a căutat, potrivit spiritul iluminist al vremii, să îmbine subtilitatea simbolurilor celor patru elemente primordiale cu limbajul laic, chemat să transmită ample semnificaţii culturale. Este, totodată, locul din care s-au adresat clujenilor împăraţii Francisc I al Austriei şi Franz Joseph (împreună cu împărăteasa Elisabeta, cunoscută sub numele de Sissi) precum şi liderul comunist Nicolae Ceauşescu. De asemenea, tot cu această ocazie, între orele 11 şi 15, vizitatorii vor putea beneficia de ghidaje gratuite care vor avea loc în Galeria NaÈ›ională.

Tot în contextul sărbătoririi Zilei Patrimoniului UNESCO, Muzeul Etnografic al Transilvaniei va organiza vineri, 15 noiembrie 2013, la sediul central din strada Memorandumului nr. 21, cu începere de la ora 13, workshop-ul cu tema „România şi patrimoniul mondial UNESCO. Monumente istorice şi elemente de patrimoniu imaterial”. În cadrul acestei mese rotunde vor fi expuse celor prezenţi o serie de aspecte privind cadrul legal al activităţii comisiilor UNESCO din România (dr. Tekla Totszegi), Ritualul Căluşului – element înregistrat în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial UNESCO în anul 2005 (dr. Silvestru Petac), precum şi bisericile de lemn din MaramureÈ™ înscrise în Patrimoniul Mondial UNESCO (dr. Ioan Augustin Goia).

„Consider că 16 noiembrie este o zi în care toate autorităţile implicate în conservarea patrimoniului cultural şi natural trebuie să-şi facă un bilanţ al realizărilor dar şi al provocărilor cu care se confruntă şi să găsească modalităţile necesare pentru protejarea şi conservarea valorilor noastre patrimoniale de interes mondial. În ceea ce ne priveşte, în calitate de for decizional al judeţului Cluj, vom acorda tot sprijinul necesar în vederea introducerii în patrimoniul UNESCO, pentru început, a limesului roman, dar şi a altor elemente a căror valoare le recomandă pentru acest ambiţios dar şi de prestigiu demers”, a declarat Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Horea Uioreanu.

În prezent, România are 10 poziţii (31 de monumente istorice şi culturale) şi 14 candidaturi pe Lista Patrimoniului Mondial, precum şi două elemente de patrimoniu imaterial pe Lista Patrimoniului Imaterial (Căluşul şi Doina), fapt care ne plasează pe locul 42 din cele 122 de state semnatare ale Convenţiei privind protecţia patrimoniului mondial, cultural şi natural.

Reamintim în acest context faptul că Ziua Patrimoniului Mondial UNESCO din România a fost declarată prin Legea nr. 160 din 15 mai 2013, iniţiatorul acestui proiect legislativ fiind, alături de alţi 11 parlamentari, Horea Uioreanu, fost preşedinte al Comisiei parlamentare pentru relaţia cu UNESCO.

14 noiembrie 2013