Saptamana Nationala a Bibliotecilor 2010

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează cu ocazia celei de-a 6 ediţii a Săptămânii Naţionale a Bibliotecilor,  următoarele activităţi:

19-24 aprilie – Porţi deschise spre comunitate:

–          Înscrierea gratuită a utilizatorilor la Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj.

–          Organizarea de vizite colective la secţiile şi filialele Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj şi prezentarea serviciilor şi produselor de informare oferite utilizatorilor.

Luni, 19 aprilie – prezentarea ofertei Serviciului de bibliotecă mobilă în judeţul Cluj

– expunerea bibliobusului în faţa bibliotecii şi a materialelor promoţionale ale serviciilor.

Luni, 19 aprilie, ora 10.00-18.00 – participarea la târgul ofertelor de voluntariat în P-ţa Muzeului.

Marţi, 20 aprilie, ora 11.00 – Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj: „Anul editorial clujean 2009 –  premierea unor lucrări de valoare din colecţia 2009 a Depozitului Legal Local al Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj.

Marţi, 20 aprilie, ora 14.00 – Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj: „Nevoia de informare a utilizatorilor bibliotecilor de azi” – videoconferinţă susţinută de doamna Hermina Anghelescu.

Miercuri, 21 aprilie, ora 11.00 – Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj:„Comunitatea bibliotecară clujeană” – atelier de discuţii profesionale cu participarea bibliotecarilor din bibliotecile publice ale judeţul Cluj, biblioteca judeţeană, biblioteci universitare şi alte biblioteci din municipiul Cluj-Napoca.

Miercuri, 21 aprilie, ora 13.00 – Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj – decernarea unor premii şi diplome membrilor Filialei ANBPR Cluj cu realizări deosebite în anul 2009 cu ocazia „Zilei Bibliotecarului din România”.

Miercuri, 21 aprilie, ora 18.00 – Filiala “Traian Brad” (activitate desfăşurată în cadrul programului PICCOLINGO IN ACŢIUNE)

–          Clubul mămicilor. În program: Prezentarea proiectelor Secţiei pentru copii

–            Discuţie liberă: De ce e important să învăţăm copiii limbi străine?

Joi, 22 aprilie, ora 17.00 – Secţia pentru Copii, Sediul Central (activitate desfăşurată în cadrul programului PICCOLINGO IN ACŢIUNE)

–          “Un mondo di fiabe”: lectura poveştilor în limba italiană

–          În dialog cu părinţii: Prezentarea cărţilor de învăţare a limbilor străine pentru cei mici

22-24 aprilie – Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj: „O carte pentru fiecare” – acţiune de distribuire gratuită în rândul vizitatorilor bibliotecii a unor cărţi primite ca donaţii din partea unor edituri şi persoane fizice.

Vineri, 23 aprilie. Filiala Zorilor (activitate desfăşurată în cadrul programuluiPICCOLINGO IN ACŢIUNE)

–          Ne jucăm şi învăţăm: expoziţie de carte în limbi străine pentru preşcolari.

15.04.2010