Reactualizare PUZ Spital Regional de Urgenta

Consiliul Local al Comunei Floreşti a aprobat documentaţia „Reactualizare PUZ Spital Regional de Urgenţă Cluj, care urmează a fi construit în comuna Floreşti, str. Avram Iancu nr. 370. „A fost necesară însuşirea de către Consiliul local din Floreşti a acestei noi documentaţii. Faţă de vechea formă a PUZ au apărut unele mici modificări de amplasament şi configurare a terenului. În urma aprobării noii forme a PUZ putem parcurge paşii următori necesari demarării acestui important obiectiv pentru clujeni, dar şi pentru locuitorii zonei de nord-vest a ţării”, consideră preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe.

Viitorul Spital Regional de Urgenţă va asigura primirea, investigarea şi tratamentul definitiv al tuturor categoriilor de urgenţe critice, traumatice, chirurgicale, neurologice, neonatologice şi cazurile grave de arsuri. Principalul avantaj al realizării unui spital regional de urgenţă constă în faptul că în cadrul aceleiaşi locaţii sunt adunate toate specialităţile necesare rezolvării cazurilor  medicale complexe în regim de urgenţă, eliminându-se astfel timpii de aşteptare a pacienţilor aflaţi în stare gravă şi asigurându-se stabilirea unor diagnostice şi tratamente rapide şi eficace.

Pentru demararea şi derularea acestui proiect preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, a transmis Ministerului Sănătăţii un memoriu prin care oferea concursul forului judeţean în realizarea unui parteneriat pentru realizarea acestui obiectiv, lucru acceptat de ministerul de resort.

21.06.2011