Raportare stadiu lucrari drumuri reabilitate

Consiliul Judeţean Cluj derulează lucrări de modernizare a infrastructurii de transport prin accesarea de fonduri europene pe două sectoare de drumuri judeţene: DJ108A Ciucea – Vânători – limita cu judeţul Sălaj, respectiv DJ 108C şi DJ 763 Răchiţele – Prislop – Ic Ponor.

În data de 14.09.2010 au demarat lucrările la suprastructura drumului judeţean DJ108A Ciucea – Vânători – limita cu judeţul Sălaj, drum care face parte din proiectul finanţat în cadrul Proiectului Operaţional Regional „Reabilitarea drumului Ciucea – Crasna – Vârşolţ”, implementat în parteneriat de Consiliul Judeţean Cluj şi Consiliul Judeţean Sălaj.  Proiectul „Reabilitarea drumurlui Ciucea – Crasna – Vârşolţ” are un buget total de 85.628.384,55 lei, din care suma de 71.777.171,24 lei est asigurată din fonduri europene, valoarea neeligibilă fiind de 357.454 lei, la care se adaugă TVA, în valoare de 13.493.759,21 lei. Partea de cofinanţare care îi revine Consiliului Judeţean Cluj este în valoare de 253.181 lei. Până în momentul de faţă s-a cheltuit suma de 8.205.687 lei (fără TVA), nefiind înregistrate costuri suplimentare prin acte adiţionale.

Proiectul vizează creşeterea accesabilităţii zonei de confluenţă interjudeţeană prin racordarea zonei la drumul european E 60, DN 1H, DN 19B (Zalău – Oradea)  şi viitoarea Autostradă Braşov – Borş. Din cei 37,629 kilometri de drum care urmează să fie modernizaţi, 7,6 km se regăsesc în judeţul Cluj.

Reabilitarea drumurilor judeţene DJ 108C şi DJ763, pe o lungime totală de 20,5 km, face obiectul proiectului “Modernizarea infrastructurii de acces în zona turistică Răchiţele – Prislop – Ic Ponor”, lucrare finanţată prin POR: Fondul European de Dezvoltare Regională 85%, bugetul central de stat 13%, 2% plus cheltuielile neeligibile fiind suportate de Consiliul Judeţean, în calitate de autoritate contractantă şi beneficiar al lucrării. Valoarea totală a proiectului este de 59.678.410,51 lei, din care valoarea nerambursabilă este de 48.866.107,50 lei, contribuţia Consiliului Judeţean Cluj fiind de 1.409.007,50 lei. Perioada de implementare este de 36 de luni (09.08.2008 – 30.06.2011). Până în momentul de faţă s-a cheltuit suma de 5.018.017,35 lei (fără TVA), nefiind înregistrate costuri suplimentare prin acte adiţionale.

Obiectivul proiectului este dezvoltarea durabilă, crearea premiselor necesare dezvoltării iniţiativei private, îmbunătăţirea traficului rutier, conectarea zonei turistice Răchiţele – Prislop – Ic Ponor la circuitul turistic naţional şi valorificarea potenţialului turistic al zonei.

„Reabilitarea acestor drumuri judeţene, realizată prin intermediul unor finaţări europene accesate de Consiliul Judeţean, face parte din proiectul mai vast al administraţiei judeţene, care are în vedere modernizarea şi reabilitarea majorităţii drumurilor judeţene. Dacă ţinem cont şi de proiectul care vizează reabilitarea a 717 kilometri de drumuri judeţene în următorii doi ani, avem convingerea că cetăţenii judeţului, dar şi cei care se află în vizită sau doresc să dezvolte investiţii în zona noastră, vor beneficia de o infrastructură rutieră de calitate”, consideră preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe.

26.10.2010