Primul workshop de capitalizare SMART+

PRIMUL WORKSHOP DE CAPITALIZARE SMART+

Consiliul Judeţean Cluj a organizat în data de 19 iunie 2012 primul workshop de capitalizare în cadrul proiectului SMART+. Coordonatori regionali, membri ai Comitetului Strategic de Experţi, beneficiarii subproiectelor regionale şi reprezentanţi ai grupurilor ţintă s-au întâlnit pentru a discuta şi analiza exemplele de bune practici identificate în domeniul inovării, cercetării şi dezvoltării tehnologice a IMM-urilor.

În timpul întâlnirii, reprezentanţii subproiectelor din Judeţul Cluj – TREC, STP, IART Territories, regioNet şi SMEGoNet – au prezentat un set de bune practici care au fost identificate în cadrul subproiectelor a căror implementare a contribuit la îmbunătăţirea capacităţii de inovare a întreprinderilor şi creşterea competitivităţii regiunilor.

Rezultatele workshopurilor de capitalizare, respectiv bunele practici identificate vor constitui baza elaborării Cartei SMART+ pentru I.M.M.-uri şi a planurilor regionale de implementare.

Consiliul Judeţean Cluj va organiza cel de – al doilea workshop de capitalizare în luna noiembrie 2012.