ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Miercuri, 18 Octombrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Primire delegatie Ambasada Marii Britanii

Primire delegatie Ambasada Marii Britanii

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

Ref: Primire delegaţie Ambasada Marii Britanii

Preşedintele  Consiliului Judeţean Cluj, domnul Horea Uioreanu, a primit astăzi, 18.10.2012, vizita unei delegaţii aparţinând Ambasadei Marii Britanii la Bucureşti, delegaţie formată din doamnele Anca Creţu – viceconsul şi Teresa Brown – reprezentanta secţiei de comerţ, însoţite de domnul Shajjad Hadier Rizvi - co-fondator al British Business Group Transylvania.
     În cadrul întrevederii, doamna Viceconsul a prezentat conducerii Consiliului Județean Cluj un nou proiect al ambasadei Marii Britanii care-și propune să stabilească o cât mai bună relaţie de colaborare între instituţia de la Bucureşti şi nivelul local al administraţiei româneşti, prin numirea unor persoane de contact de cetățenie britanică, persoane care să reprezinte interesele Marii Britanii pe teritoriul României. Astfel, la nivelul județului Cluj, persoana de contact desemnată în acest sens este domnul Shajjad Hadier Rizvi, un bun cunoscător ar realităţilor societăţii clujene, acesta fiind totodată şi preşedinte al Asociaţiei Little People Romania, organizaţie non-profit cu care Consiliul Judeţean Cluj are încheiat un protocol de colaborare din luna august a acestui an.
    În acelaşi context, Președintele Consiliului Județean Cluj și-a exprimat intenția încurajării proceselor de cooperare bilaterală pe linie economică și de comerț cu autorităţi şi societăţi comerciale britanice, doamna Teresa Brown, reprezentanta secţiei de comerţ, primind cu maxim interes această propunere.
     Totodată, membrii delegaţiei ambasadei britanice şi-au exprimat interesul faţă de programele Consiliului Judeţean, sens în care, pe parcursul întrevederii, au fost abordate o serie de aspecte referitoare la principalele proiecte de investiţii aflate în derulare la nivelul forului administrativ judeţean precum reabilitarea şi modernizarea drumurilor judeţene, construirea viitorului spital regional de urgenţă, extinderea parcurilor industriale administrate de Consiliul Judeţean prin intermediul TETAROM, extinderea şi reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare din judeţul Cluj, dezvoltarea şi modernizarea  aeroportului clujean, devierea cursului râului Someş, investiţii majore care se pretează şi pentru realizarea de parteneriate de tip public-privat.
     "Întâlnirea de astăzi cu delegația britanică reprezintă pentru noi un excelent prilej de a crea noi oportunități de colaborare, în special în domeniul investiţiilor şi al schimburilor economice bilaterale. În contextul în care aportul capitalului străin în economia Clujului este unul deloc de neglijat, sperăm ca, în urma stabilirii acestei punţi de legătură cu Ambasada Marii Britanii, numărul investitorilor din acest puternic stat european să crească, astfel încât judeţul nostru să poată beneficia din plin, atât sub aspectul creării de noi locuri de muncă, cât şi în ceea ce priveşte contribuţia aceste societăţi la bugetele locale" a declarat domnul Horea Uioreanu, Președintele Consiliului Județean Cluj.
     În ceea ce priveşte aportul de capital britanic în economia clujeană, firmele britanice se situează în prezent pe locul 11 în topul listelor societăţilor comerciale străine care au ales să investească în judeţul nostru. Astfel, în acest moment îşi desfăşoară activitatea în judeţul Cluj 68 de firme britanice precum şi un număr de 156 de firme cu capital mixt român-englez, o mare parte dintre acestea activând în sectorul IT şi al produselor software.

18.10.2012