ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Marti, 21 Noiembrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Preturi piata Dezmir 25 august 2017

Preturi piata Dezmir 25 august 2017

Ref. In plin sezon al conservelor, piata din Dezmir isi asteapta clientii cu cele mai mici preturi

Din dorinta ca un numar cat mai mare de clujeni sa valorifice oportunitatea oferita de Consiliul Judetean Cluj, prin intermediul Agro Transilvania S.A., aceea de a achizitiona produse agroalimentare de calitate, direct de la producatori, la preturi decente, in special in aceasta perioada a pregatirii conservelor pentru anotimpul rece, forul administrativ judetean aduce la cunostinta tuturor celor interesati lista preturilor produselor en-gros din cadrul pietei de la Dezmir.
     ,,In plin sezon in care gospodinele isi pregatesc rafturile cu bunatati pentru iarna, piata de la Dezmir este locul ideal de unde pot alege dintr-o gama larga de produse proaspete si de calitate, ingrijite si culese cu atentie chiar de producatori, pretul acestora fiind garantat mai mic fata de alte piete din zona”, a declarat presedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Alin Tise.
     Astfel, clujenii interesati pot achizitiona legume si fructe proaspete, printre care se regasesc rosii – 2 lei/kg; castraveti, gogosari, ardei Kapia, telina si rosii rose cu 3 lei/kg; ceapa uscata, varza, morcovi, dovlecel si sfecla la 1 leu/kg; cartofi – 0.8 lei/kg;  vinete – 2,5 lei/kg; gulii – 1,3 lei/kg; usturoi – 12 lei/kg; patrunjel – 1,5 lei/legatura; ardei gras – 2 lei/kg; ardei iute – 3,5 lei/kg; ceapa rosie – 1,8 lei/kg; varza rosie si brocoli la 6 lei/kg; pere – 3,5 lei/kg; pepene verde – 0,6 lei/kg; pepene galben – 1,3 lei/kg; struguri – 3 lei/kg; prune – 3 lei/kg, precum si alte categorii de produse al caror pret este negociabil, in functie de cantitatile achizitionate, respectiv de cerere si oferta.
     Situata la iesirea din municipiul Cluj-Napoca, pe teritoriul localitatii Dezmir din comuna Apahida, Piata Agro Transilvania beneficiaza de un acces extrem de facil atat pentru posesorii de autovehicule, cat si pentru cei care aleg sa se deplaseze folosind mijloacele de transport in comun, respectiv linia 8L care ii transporta pana in incinta pietei.

25 august 2017