ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism Miercuri, 17 Octombrie 2018
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism FormulareContact

Prima pagina > Comunicate > Preturi piata Agro septembrie 2018

Preturi piata Agro septembrie 2018

Ref.: Clujenii dornici sa-si aprovizioneze camarile, asteptati la Piata de la Dezmir

In plin sezon de aprovizionare si de pregatire a conservelor pentru anotimpul rece, piata de gros de la Dezmir ofera locuitorilor municipiului Cluj-Napoca, si nu numai, posibilitatea de a achizitiona produse agro-alimentare, la preturi decente, direct de la producatori.
     In acest sens, din dorinta ca un numar cat mai mare de clujeni sa valorifice aceasta oportunitate, Consiliul Judetean Cluj aduce la cunostinta tuturor celor interesati lista preturilor produselor en-gros din cadrul pietei administrate de Agro Transilvania S.A., societate la care forul judetean este actionar majoritar.
     Astfel, persoanele interesate pot achizitiona fructe si legume de cea mai buna calitate, printre care se regasesc rosii – 4,3 lei/kg; castraveti – 2,5 lei/kg; ceapa uscata, morcovi, varza rosie – 2 lei/kg; cartofi, ceapa verde – 1,2 lei/kg; fasole boabe – 10 lei/kg; varza – 1 leu/kg; vinete – 1,5 lei/kg; dovlecel – 1,8 lei/kg; salata verde – 1,75 lei/kg; telina – 3 lei/kg; conopida, spanac – 4,5 lei/kg; usturoi – 14 lei/kg; patrunjel – 7 lei/kg; sfecla – 4 lei/kg; gogosari – 5,5 lei//kg; ardei gras – 3,5 lei/kg; ardei Kapia, ardei iute – 6 lei/kg; porumb zaharat – 0,7 lei/buc; varza taiata – 1,6 lei/kg; fasole verde – 6,5 lei/kg; pere – 3,5 lei/kg; pepene verde – 2 lei/kg; pepene galben – 3 lei/kg; mere – 1,8 lei/kg; struguri romanesti, prune – 2,5 lei/kg.
     ,,In aceste zile in care camarile incep sa se umple cu provizii pentru sezonul rece, invitam gospodinele sa viziteze standurile din cadrul pietei de gros de la Dezmir, unde comerciantii le asteapta cu produse pentru toate gusturile si buzunarele”, a declarat presedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Alin Tise.
     Situata la iesirea din municipiul Cluj-Napoca, pe teritoriul localitatii Dezmir din comuna Apahida, Piata Agro Transilvania beneficiaza de un acces extrem de facil atat pentru posesorii de autovehicule, cat si pentru cei care aleg sa se deplaseze folosind mijloacele de transport in comun, respectiv linia 8L care ii transporta pana in incinta pietei.

26 septembrie 2018