ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Luni, 23 Aprilie 2018
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism Jurnalul Judetului ClujFormulareContact

Prima pagina > Comunicate > Premii Anul Editorial Clujean, editia a XI-a

Premii Anul Editorial Clujean, editia a XI-a

Ref. Premiile obtinute in cadrul celei de a XI-a editii a Anului Editorial Clujean

Biblioteca Judeteana „Octavian Goga” Cluj, institutie de cultura aflata sub autoritatea Consiliului Judetean Cluj, a organizat joi, 1 februarie 2018, festivitatea de premiere a celor mai bune publicatii tiparite in judetul Cluj in anul 2016, in cadrul Anului Editorial Clujean, editia a XI-a.
     Festivitatea a coincis cu redeschiderea Filialei „Traian Brad”, in urma lucrarilor de reabilitare termica. Filiala, ce deserveste cel mare cartier al municipiului, asteapta iubitorii de carte cu un spatiu nou destinat studiului si cu spatii modernizate destinate copiilor si adolescentilor.
     Anul Editorial Clujean a oferit editurilor clujene sansa de a-si promova productia editoriala in randul profesionistilor din biblioteci, dar si al publicului larg.
     In anul 2016, 64 de edituri clujene au trimis Bibliotecii Judetene „Octavian Goga”  nu mai putin de 1.469 de publicatii tiparite. Documentele primite au titlu de donatie, conform legii Depozitului Legal Local, acesta avand rolul de pastrator al materialelor tiparite sau in format electronic editate in judetul Cluj.
     Din juriu au facut parte domnii Constantin Cublesan, Ovidiu Pecican, Ilie Rad, Lukács Józséf si Adrian Granescu. Dupa lungi si interesante deliberari, s-a decis acordarea urmatoarelor premii:
1.    Premiul „Opera Omnia”
-    Bojan Mariana, inclusiv pentru ultima aparitie editoriala: – Rezervatia patetica  (ed. Scoala Ardeleana)
2.    Premiul pentru beletristica
             - poezie:
-    Mureseanu Marcel – Teama : versuri cvintine (ed. Avalon)
-    Laczkó Vass Róbert – Felix culpa (ed. Exit)
-    Pop Flore – Demonul amiezii si alte poeme (ed. Scoala Ardeleana)
        - proza scurta:
-    Cotutiu Cornel – Pavilionul (ed. Scoala Ardeleana)
       - proza in limba maghiara:
-    Zágoni Balázs – Barni Berlinben : meseregény (ed. Koinónia)
-    critica literara:
-    Rotiroti Giovanni – Dezvrajirea lui Cioran (ed. Napoca Star)
-    Borcsa János – Írói üzenetek nyomában (ed. Kriterion)
 - publicistica literara:
  - Moldovan Andrei – Ephemeride ( ed. Limes)
        - insemnari de calatorie:
         - Petean Mircea – La drum! (ed. Limes)
        - literatura de frontiera:
        - Oprita Mircea – Clubul nemuritorilor : orizonturi in expansiune (ed. Scoala Ardeleana)
3.    Premiul pentru  istoriografie literara
-  Popa Mircea – Sextil Puscariu si Muzeul Limbii Romane (ed. Casa Cartii de Stiinta) si Samuil Micu : Opera poetica (ed. Ecou Transilvan)
- Redactia Revistei Korunk – A Korunk négy kapuja : kulcskeresés, autor Kántor Lajos (ed. Korunk si Komp-Press)
4.    Premiul pentru cercetari lingvistice
-    Vinteler Onufrie – Studii si articole (ed. Napoca Nova)
5.    Premiul pentru cercetari etnografice
-    Nagy Olga  -  HagyományÅ‘rzÅ‘ népi kultúra (ed. Exit)
-    Cinezan Vladimir – Comuna Buza, loc de alint in Campia Transilvaniei (ed. Ecou Tarnsilvan)
-    Grigorean Mihaela – Un periplu al Frumusetii in Tara Oasului – impletitul miresei (ed. Ecou Transilvan)
6.    Premiul „Restituiri”
-    Editura Kriterion – Nyárády Erazmus Gyula Emlékezete
7.    Premiul pentru carte pentru copii
-    Editura Sinapsis
-    Editura Via
-    Editura Koinónia
8.    Premiul pentru incursiuni in istoria Transilvaniei
-    Pop Ioan-Aurel, Bolovan Ioan – Istoria Transilvaniei (ed. Scoala Ardeleana)
-    Dáné Veronka – „Mennyi jobbágya és mennyi portiója” : Torda vármegye birttokos társadalma a 17.század elsÅ‘ felében (ed. Societatea Muzeului Ardelean)
9.    Premiul pentru prezentarea si promovarea Clujului
-    Bogosavlievici Vladimir-Alexandru – Re-descoperim Clujul (ed. Scoala Ardeleana) si Cluj 700 : scurt istoric, secolele XII-XVI (ed. Mega)
-    Gaal György – A Házsongárdtól a KismezÅ‘ig (ed. Exit)
-    Gidó Attila – Két évtized : a kolozsvári zsidóság a két világháború között (ed. Societatea Muzeului Ardelean)
10.    Premiul pentru valorificarea critica a operei lui George Cosbuc la centenar
-    Editura Scoala Ardeleana
11.    Premiul „Monumenta”
-    Editura Mega -  Cartea romaneasca veche in Imperiul Habsburgic (1691 – 1830) : recuperarea unei identitati culturale
12.    Premiul pentru carte de muzicologie
-    Suteu Cristina – Critica muzicala : periegeza, exegeza, hermeneutica (ed. Risoprint)
13.    Premiul pentru carte de stiinta
-    Jeican Rodica – Psihiatrie informationala (ed. Ecou Transilvan)
14.    Premiul pentru promovarea turismului in Romania
-    Editura Schubert & Franzke
15. Premiul pentru grafica de carte:
        - Gogea Teodora – Caii trebuie sa fie liberi (ed. Napoca Star)
16. Premiul pentru arte plastice:
        - Editura Scoala Ardeleana – albumul: 1896 – 2016: 120 de ani. Centrul Artistic Baia Mare.
     Prin organizarea acestui eveniment, Biblioteca Judeteana „Octavian Goga” isi implineste menirea de pastrator al memoriei si culturii locale, de promotor al culturii scrise in judetul Cluj. Foaierul sediului central al bibliotecii, Calea Dorobantilor nr. 104, va gazdui si de aceasta data expozitia cu publicatiile premiate de juriul manifestarii.

1 februarie 2018