Premiere elevi concurs inot

Astăzi, 04.05.2011, la sediul Palatului Administrativ al judeţului Cluj, a avut loc festivitatea de premiere de către conducerea Consiliului Judeţean Cluj a elevilor din cadrul Liceului pentru Deficienţi de Vedere (instituţie de învăţământ special care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean) care au obţinut performanţe excepţionale în cadrulCampionatelor Mondiale IBSA International Blind Sports Association, care au avut locîn perioada 1–10 aprilie 2011, în Antalya (Turcia).

În cadrul festivităţii au fost înmânate diplome de merit celor patru elevi cu deficienţe de vedere ai liceului – Ciorap Samuel, Ciorap Naomi, Prundaru Petrişor, Velecico  Valentin (elevi  din  clasele  VIII-X)- care au obţinut  rezultate deosebite la această competiţie sportivă, unde au câştigat în total 9 medalii, după cum urmează:

• Ciorap Samuel: –  medalia de argint la proba de 50 de metri bras, la clasa S12, la o diferenţă de trei zecimi de secundă faţă de sportivul rus care a obţinut medalia de aur;

–  medalia de argint la proba de 200 de metri bras;

–  medalia de bronz la proba de 100 de metri;

–  medalia de argint la 100 de metri bras,  la o diferenţă de 07- sutimi de secundă de medalia de aur ;

–  medalia de bronz la proba de 50 de metri spate ;

• Ciorap Naomi:  – medalia de aur la proba de 100 de metri fluture, doborând recordul Campionatelor Mondiale IBSA la clasa  S13 ;

– medalia de aur la proba de 50 m spate, doborând recordul Campionatelor Mondiale IBSA la clasa S13, pentru a doua oară ;

– medalia de argint la proba 50 de metri fluture, diferenţa dintre timpul obţinut de aceasta şi câştigătoarea medaliei de aur fiind de 4 milisecunde ;

• Prundaru Petrişor : –   medalia de bronz la proba de 100 de metri fluture ;

–   locul IV la proba  de 200 de metri mixt;

• Velecico Valentin: s-a clasat pe locul 4 la probele 200 de metri Craul, 400 de metri Craul, locul 6 la 100 de metri Spate şi 50 de metri Spate.

De asemenea, pentru implicarea activă şi constantă precum şi pentru meritele avute în obţinerea acestor performanţe au fost acordate diplome de merit antrenorului echipei de înot, d-na Emese Maniu, kinetoterapeut în cadrul Liceului, precum şi Liceului pentru Deficienţi de Vedere, diploma fiind înmânată d-nei Cornelia Codreanu – directoarea liceului.

Reamintim în acest context faptul că, doar în ultimii doi ani, cei patru membri ai echipei de înot au obţinut nu mai puţin de 32 de medalii de aur, 23 de argint şi 18 de bronz la concursurile internaţionale de profil la care au participat. Astfel, eleva Ciorap Naomi a obţinut în total 15 medalii de aur, 4 de argint şi 7 de bronz, Ciorap Samuel – 10 medalii de aur, 9 de argint şi 3 de bronz, Prundaru Petrişor – 2 medalii de aur, 9 de argint şi 5 de bronz şi Velocico Valentin 5 medalii de aur, una de argint şi 2 de bronz.

„Copiii pe care îi premiem astăzi reprezintă adevăratele exemple, modele demne de urmat de către toate generaţiile. Aceştia au demonstrat în repetate rânduri faptul că dizabilităţile nu pot sta în calea performanţei şi că atunci când motivaţia este puternică niciun obstacol nu este de nedepăşit. Apreciez că toate aceste reuşite sunt rezultatul comun al efortului elevilor şi antrenorilor, al inimosului colectiv de profesori ai liceului dar şi al unei excelente relaţii de comunicare şi colaborare dintre Consiliul Judeţean şi instituţia de învăţământ special aflată sub autoritatea sa” a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.