Preluare teren Spital Regional de Urgenta

Executivul Consiliului JudeÈ›ean Cluj a demarat procedurile privind preluarea de la Ministerul Apărării NaÈ›ionale a restului de teren alocat pentru construirea Spitalului Regional de UrgenÈ›ă. Este vorba de o suprafaÈ›ă de 8,4 ha. care vine în completarea celor 6 ha deja preluate de administraÈ›ia judeÈ›eană.

”Au avut loc discuÈ›ii cu conducerea Corpului 4 Armată Teritorial È™i am căzut de acord asupra limitelor de teren pe care le vom prelua pentru construirea viitorului Spital Regional de UrgenÈ›ă. Colegii mei din aparatul propriu al instituÈ›iei au obÈ›inut È™i înscrisurile de carte funciară care atestă drepturile de proprietate asupra acestui teren, pentru a fi siguri că nu vom avea probleme, că nu există nici un litigiu care să aibă drept obiect suprafeÈ›ele aflate în discuÈ›ie. În acest moment există o problemă, respectiv o proprietate a Bisericii Române Unite cu Roma (greco-catolică), dar am avut deja discuÈ›iiÈ™i cu reprezentanÈ›ii acestei instituÈ›ii care sunt dispuÈ™i să accepte un schimb de teren. Zilele următoare se va întocmi protocolul propriu zis, care va fi semnat de toate instituÈ›iile implicate în acest schimb de terenuri, ultimii care vor parafa acest protocol fiind ministrul apărării È™i preÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean Cluj. Anul viitor vom actualiza studiul de fezabilitate necesar, iar apoi vom demara procedurile de licitare a lucrărilor de construire, astfel încât la sfârÈ™itul acestui prim mandat să finalizăm o investiÈ›ie aÈ™teptată nu doar de clujeni, ci de întreaga regiune”, a precizat Horea Uioreanu, preÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean Cluj.

Reamintim în acest context faptul că proiectul privind construirea unui spital regional de urgenÈ›ă la Cluj datează din anul 2007, primul amplasament vizat fiind în comuna Apahida. Acest proiect fusese aprobat de Ministerul SănătăÈ›ii È™i prins în planul de investiÈ›ii al acestei instituÈ›ii. După iunie 2008 locaÈ›ia a fost schimbată de puterea locală de la acea vreme È™i de Guvernul Boc, ceea ce a determinat întârzierea cu mai bine de patru ani a acestei investiÈ›ii.

05.12.2012