ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Joi, 19 Iulie 2018
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism Jurnalul Judetului ClujFormulareContact

Prima pagina > Comunicate > Pozitie CJC ref autorizare ferma pui Floresti

Pozitie CJC ref autorizare ferma pui Floresti

CONSILIUL JUDEÈšEAN CLUJ

Comunicat de presă

Poziția CJ Cluj ref. avizarea fermei de pui din Florești

Consiliul JudeÈ›ean Cluj constată cu surprindere că AgenÈ›ia pentru ProtecÈ›ia Mediului (APM) Cluj doreÈ™te să avizeze funcÈ›ionarea fermei de pui din mijlocul cartierului de locuinÈ›e din FloreÈ™ti.

Facem menÈ›iunea că cetăÈ›enii comunei FloreÈ™ti au fost împotriva acestui demers È™i că APM Cluj, ignorând toate demersurile procedurale deja îndeplinite, nu È›ine cont de dezbaterea care a avut loc, organizând-o, de fapt, de faÈ›adă, doar ca să bifeze procedural operaÈ›iunea.

Din păcate, APM Cluj va condamna floreÈ™tenii să trăiască într-un mediu poluat, toxic, care afectează sănătatea publică.

APM Cluj trebuie să îÈ™i asume răspunderea în faÈ›a celor aproximativ 38.000 de locuitori ai comunei FloreÈ™ti.

MenÈ›ionăm în acest context faptul că am solicitat deja APM Cluj să reanalizeze dosarul – acele ferme se autorizează de fapt ulterior existenÈ›ei locuinÈ›elor, să analizeze temeinic plângerile oamenilor È™i contestaÈ›iile cetăÈ›enilor. Mai mult, am solicitat atât APM Cluj cât È™i InstituÈ›iei Prefectului JudeÈ›ului Cluj să se opună unui demers nejustificat de avizare a fermelor de pui între locuinÈ›e È™i să È›ină cont de interesele È™i solicitările cetăÈ›enilor.

21 Februarie 2017