ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Duminica, 20 August 2017

Prima pagina > Comunicate > Oferta educationala Scoala de Arte Cluj

Oferta educationala Scoala de Arte Cluj

Ref. Oferta educationala a Scolii Populara de Arta „Tudor Jarda” pentru anul scolar 2017-2018

Scoala Populara de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, institutie de cultura care functioneaza in subordinea Consiliului Judetean Cluj, anunta tinerii dornici sa isi dezvolte talentele sau sa se initieze intr-o anumita specializare in legatura cu faptul ca perioada de inscriere la cursurile aferente anului educational 2017 – 2018 se va desfasura in perioada 4 – 25 septembrie 2017.
     Astfel, in intervalul mentionat anterior, cei interesati sunt asteptati zilnic, de luni pana vineri, intre orele 10.00 – 18.00, la secretariatul institutiei din Cluj-Napoca, str. Fabricii de Zahar, nr. 51, sa se inscrie la una dintre specializarile oferite in acest an scolar.
     Examenul de admitere se va desfasura in data de 28 septembrie 2017, in cadrul compartimentelor „Muzica”, „Arte vizuale”, „Coregrafie” si „Arta dramatica”, cu toate  specializarile si disciplinele pe care le acestea le insumeaza, si anume:

MUZICA:
•    Canto clasic
•    Canto muzica usoara - Cluj-Napoca
•    Canto muzica populara - Cluj-Napoca, Dej, Gherla
•    Improvizatie jazz - Cluj-Napoca
•    Initiere corala - Cluj-Napoca
•    Initiere fanfara - Cluj-Napoca
•    Instrumente muzicale:
Vioara, Viola, Violoncel, Contrabas, Chitara clasica - Cluj-Napoca, Vaida Camaras;
Chitara electrica, Bas, Pian, Acordeon, Trompeta, Eufoniu, Tuba, Trombon, Saxofon, Taragot, Clarinet, Orga electronica, Instrumente de percutie ritmica, Ansamblu instrumental - Cluj-Napoca
•    Instrumente populare  - Fluier, Caval, Tambal - Cluj-Napoca
•    Tehnici de interpretare in muzica - Cluj-Napoca

ARTE VIZUALE:
•    Pictura, Pictura pentru copii, Grafica, Arta decorativa, Tehnici in pictura - Cluj-Napoca, Turda, Campia Turzii
•    Arta fotografica - Cluj-Napoca
•    Ceramica - Cluj-Napoca
•    Decoratiuni interioare - Cluj-Napoca
•    Design vestimentar, Tehnici in design vestimentar - Cluj-Napoca
•    Tesut-Cusut - Cluj-Napoca, Bedeciu, Caseiu, Rachitele, Mica

COREGRAFIE:
•    Dans clasic - Cluj-Napoca
•    Dansuri de societate - Cluj-Napoca
•    Dans contemporan - Cluj-Napoca
•    Dans modern -  Cluj-Napoca
•    Joc Popular - Cluj-Napoca si localitati din judetul Cluj
•    Instructor coregraf  joc popular  - Cluj-Napoca
•    Instructor coregraf  dans  - Cluj-Napoca
•    Tehnici in dans - Cluj-Napoca

ARTA DRAMATICA:
•    Actorie - Cluj-Napoca, Dej
•    Retorica - Cluj-Napoca
•    Regie sunet - Cluj-Napoca
•    Productie audio - Cluj-Napoca

Pentru inscrierea/reinscrierea la examenele de pe urma carora se va obtine o diploma de absolvire, cei interesati trebuie sa depuna pe langa cererea de inscriere, respectiv formularul tipizat obtinut de la secretariatul scolii, si urmatoarele acte: copie dupa cartea de identitate, adeverinta de la medicul de familie, un dosar plic, doua poze ¾, precum si taxa de inscriere in cuantum de 50 de lei. Examenul de admitere consta intr-o proba de aptitudini specifica fiecarei discipline.
     Ca si in anii precedenti, si in acest an educational, Scoala de Arte organizeaza si o serie de cursuri de pe urma carora nu se vor obtine diplome de absolvire, dar care urmaresc sa atraga iubitori ai artei, in diferite forme de exprimare, fara ca acestia sa fie implicati obligatoriu in activitatile educationale si culturale curente ale scolii. Drept urmare, formarea si dezvoltarea acestor cursanti nu se va face dupa o programa analitica data (examene, catalog, etc.), ci dupa nevoia sau dorinta lor. Astfel, Scoala Populara de Arte organizeaza Cursuri pregatitoare pentru categoria de varsta 7-9 ani pe urmatoarele compartimente: „Arte vizuale”, „Muzica” si „Coregrafie”, inscrierea la aceste cursuri realizandu-se conform procedurii de inscriere a tuturor disciplinelor, taxa fiind in cuantum de 1050 de lei/ an.
     De asemenea, vor mai fi organizate si cursuri de „Asistenta artistica” pentru toate categoriile de varsta pe toate compartimentele, exceptie facand cursurile: regie sunet, productie audio, tehnici in dans modern, instructori coregrafi in joc popular si dans, design vestimentar, tehnici in design vestimentar, improvizatie jazz, tehnici interpretare in muzica usoara si populara. Inscrierea la aceste discipline se va face conform procedurii de inscriere a tuturor cursurilor, insa fara examen, taxa fiind de 525 de lei/ semestru.
     Scoala Populara de Arte „Tudor Jarda” din Cluj-Napoca, prin seriozitatea profesorilor si instructorilor care activeaza in cadrul institutiei, la randul lor personalitati de marca ale vietii cultural-artistice, a pregatit de-a lungul anilor numerosi cursanti care, in timp, au ajuns nume de referinta in Romania. Prin urmare, persoanele inzestrate cu talent intr-un domeniu sau altul, se pot inscrie cu incredere fiindca intr-o scurta perioada de timp ar putea deveni o valoare confirmata, slefuita cu rabdare de catre profesorii si instructorii scolii.
     Informatii suplimentare privind oferta educationala si inscrierea la cursurile scolii pot fi obtinute la sediul institutiei din str. Fabricii de Zahar nr. 51, Cluj-Napoca sau pe site-ul: www.scoaladearte.ro si pe e-mail: scoaladeartecluj@yahoo.com.

9 august 2017