Numire director executiv ADI Eco-Metropolitan Cluj

Astăzi, 31.10.2012, la sediul Consiliului Judeţean Cluj a avut loc şedinţa Consiliului Director al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară ECO-METROPOLITAN Cluj, asociaţie constituită de către Consiliul Judeţean împreună cu cele 81 de unităţi administrativ-teritoriale din judeţ în vederea gestionării optime a sistemului de management integrat al deşeurilor.
    Cu acest prilej, membrii Consiliului Director, respectiv preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Horea Uioreanu, primarul Municipiului Cluj-Napoca, domnul Emil Boc şi primarul Municipiului Dej, domnul Morar Costan, au decis cu unanimitate de voturi numirea domnului Septimiu Sânmărghiţan în funcţia de Director Executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Eco-Metropolitan Cluj, mandatul domniei sale urmând a debuta începând cu data de 01.11.2012.
    Principalele atribuţii ale directorului executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Eco-Metropolitan Cluj vor fi cele legate de coordonarea proiectării şi execuţiei lucrărilor tehnico-edilitare aferente Centrului de Management Integrat al Deşeurilor, elaborarea strategiilor privind îmbunătăţirea şi dezvoltarea serviciilor publice de salubritate în judeţ, respectiv informarea periodică a membrilor Asociaţiei asupra stării serviciului şi asupra politicilor de dezvoltare a acestuia etc.
   “Prin numirea unui director executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Eco-Metropolitan Cluj ne-am propus să asigurăm un plus de dinamism şi eficienţă în ceea ce priveşte gestionarea serviciilor de salubrizare la nivelul întregului judeţ, contribuind astfel la creşterea calităţii serviciilor oferite clujenilor şi, implicit, a calităţii vieţii acestora. În acelaşi timp, având în vedere necesitatea implementării cât mai rapide şi în condiţii optime a proiectului cu finanţare europeană care prevede înfiinţarea depozitului ecologic de deşeuri şi ecologizarea  fostelor rampe, experienţa profesională extrem de consistentă şi valoroasă a domnului Sânmărghiţan în domeniul protecţiei mediului va contribui decisiv, în opinia noastră, la atingerea cu succes a acestor obiective „, a precizat  Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Horea Uioreanu.
   Reamintim în acest context faptul că Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară ECO-METROPOLITAN Cluj are drept obiectiv principal implementarea şi monitorizarea derulării proiectelor de investiţii în infrastructura tehnico-edilitară aferentă Serviciului de salubrizare a localităţilor, inclusiv realizarea investiţiei corespunzătoare Proiectului ”Sistem de Management Integrat al Deşeurilor Solide în judeţul Cluj”, prin accesarea de fonduri europene.

31.10.2012