Minciuna pierderii de TVA in cazul reorganizarii RAADPP

S-a afirmat public faptul că, din cauza deciziei preşedintelui Consiliului JudeÈ›ean Cluj, Mihai Seplecan, de a reorganiza Regia Autonomă de Administrare a Domeniului Public şi Privat se va produce o gaură în bugetul instituţiei de 8 milioane de euro, suma reprezentând TVA-ul recuperat ca urmare a lucrărilor contractate la Stadionul Cluj Arena de către această regie a Consiliului Judeţean Cluj. Domnul Mircea Avram, directorul RAADPP Cluj, a afirmat public, în cadrul unei conferinÈ›e de presă din data de 20 iulie a.c., faptul că: “Dacă regia va fi dizolvată, reorganizată, Consiliul JudeÈ›ean Cluj va fi obligat să restituie la buget cele 8 milioane de euro din TVA-ul recuperat pentru lucrările contractate prin intermediul RAADPP de la stadion. Ei nu sunt eligibili pentru recuperarea TVA-ului. Cine va decide să trecem ca serviciu în subordinea Consiliului JudeÈ›ean trebuie să îşi asume şi suma de bani pe care Consiliul o va pierde”.

Pentru o corectă şi onestă informare, Consiliul Judeţean Cluj s-a adresat pe această temă organului competent în materie, respectiv AgenÈ›iei NaÈ›ionale de Administrare Fiscală, DirecÈ›ia Generală Regională a FinanÈ›elor Publice Cluj-Napoca. Ţinem să subliniem din adresa de răspuns a autorităÈ›ii sus-menÈ›ionate, pe care o anexăm prezentei informări, următoarele: “considerăm că în situaţia în care RAADPP Cluj ar urma să fie desfiinţată şi să anuleze codul de înregistrare în scopuri de TVA, aceasta nu are obligaÈ›ia ajustării TVA-ului pe care l-a dedus în perioada în care s-a subrogat în drepturile È™i obligaÈ›iile judeÈ›ului Cluj în calitate de Achizitor È™i Beneficiar a obiectivului de InvestiÈ›ii “Stadion la standarde internaÈ›ionale din Cluj-Napoca”.

Considerăm că cine se va decide È™i pe viitor să apeleze la dezinformare È™i minciună, să îÈ™i asume È™i pierderile de imagine aferente în momentul desfiinÈ›ării acestora. Totodată considerăm că se impune adresarea de scuze clujenilor care au fost în mod deliberat dezinformaÈ›i.

29 iulie 2015