Memorandum Intelegere Judetul Cluj-Provincia Gyeongsangbuk-Do

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj cu atribuţii delegate de preşedinte, domnul Vakar Istvan şi domnul Choi Ung, director general în cadrul Provinciei Gyeongsangbuk-Do, au semnat miercuri, 29 octombrie 2014, la sediul Consiliului Judeţean Cluj, Memorandumul de Înţelegere între Judeţul Cluj şi Provincia Gyeongsangbuk-Do din Republica Coreea de Sud. La întâlnire au mai participat şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean, domnul Ioan Oleleu, consilierul judeţean Rareş Rusu, domnul deputat Adrian Gurzău-vicepreşedinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Coreea precum şi reprezentanţi ai Asociaţiei Româno-Koreene Open Bridge Consortium. Din delegaţia coreeană au mai făcut parte domnul Son Yin-mok – şeful Serviciului de Distribuire a Produselor Alimentare Agricole din Gyeongsangbuk-do, domnul Sohn Jae-keun – şeful Comisiei Speciale responsabile cu Dezvoltarea Agriculturii şi Pescuitului, precum şi domnul Cho Eun-gi, reprezentant al Comisiei Speciale responsabile cu Dezvoltarea Agriculturii şi Pescuitului.
     „Prin semnarea memorandumului de înţelegere cu Provincia Gyeongsangbuk-Do din Coreea de Sud realizăm un prim pas, esenţial, în stabilirea unui mecanism concret de colaborare cu partea coreeană. Urmează ca, în viitor, să dăm consistenţă acestui demers, prin aprofundarea colaborării şi identificarea unor proiecte comune, în special în domeniul agricol, având în vedere experienţa şi bunele practici care ne pot fi transmise de către partea coreeană”, a precizat domnul Vakar Istvan. Acesta a realizat în cadrul întâlnirii cu membrii delegaţiei coreene o prezentare a judeţului Cluj, insistând asupra proiectelor prioritare pe care administraţia judeţeană le derulează în prezent, dar şi asupra proiectelor din viitorul imediat.
    Memorandumul vizează în principal consolidarea cooperării bilaterale prin intermediul colaborării şi activităţilor de schimb între cele două părţi. Astfel, cele două judeţe vor avea ca obiective în perioada următoare elaborarea de strategii agricole, tehnologii şi training pentru FTA (Free Trade Agreement), vizite şi schimburi între fermieri, cercetători şi responsabili oficiali, schimburi de resurse genetice, publicaţii şi informaţii.
    „Oportunităţile de dezvoltare între cele două regiuni sunt numeroase şi extrem de diverse. Având în vedere faptul că suntem parteneri într-un cluster cu profil agro-industrial, doresc ca pe viitor să identificăm modalităţi concrete prin care Clusterul AgroFoodInd să colaboreze cu partea coreeană. Consider că acest memorandum este un prim pas în direcţia unei colaborări viitoare pe care ne-o dorim de succes”, a precizat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Ioan Oleleu.
     În cadrul vizitei la Cluj, delegaţia coreeană urmează să mai viziteze Clusterul Agro-Food-Ind, Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj, staţiunea experimentală de la Turda, precum şi diferite fabrici din domeniul procesării laptelui şi a cărnii.

29 octombrie 2014