Manifestari la Muzeul de Arta

Muzeul de Artă din municipiul Cluj-Napoca, instituţie coordonată de Consiliul Judeţean, organizează în cadrul programului “La muzeu de sărbători” prezentări speciale ale icoanelor ortodoxe (sec. al XVIII-lea) şi ale altarului bisericii catolice de la Jimbor (sec. al XVI-lea). Exemple de marcă ale artei religioase din Transilvania, aceste exponate vor putea fi vizitate joi 23 aprilie şi vineri 24 aprilie, între orele 16.00 – 17.00.
            De asemenea, până în data de 26 aprilie, zilnic între orele 10.00 – 17.00 poate fi vizionată expoziţia de xilogravuri populare (gravuri în lemn) realizate în prima jumătate a sec. XIX de meşteri populari din zona Hăşdate – Gherla.
            În data de 26 aprilie, cu începere de la ora 16.00, Muzeul de Artă va găzdui un concert de muzică liturgică susţinut de corul Angeli, dirijor Angela David.

22.04.2009