Licitatie publica-atribuirea construirii stadionului

Consiliul Judeţean Cluj anunţă, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de Urgenţă 34/2006 privind achiziţiile publice, că procedura publică de achiziţie a contractului privind proiectarea şi executarea unui stadion la standarde internaţionale pe terenul situat în municipiul Cluj-Napoca, Aleea Parcului, F.N., se va desfăşura luni, 15 iunie, cu începere de la ora 11.00, în Sala Mare de Şedinţe a Palatului Administrativ.     Accesul presei este liber pe întreaga durată de derulare a procedurii.
            Pe actualul amplasament al stadionului se doreşte construirea unui nou stadion la standarde internaţionale cu o capacitate de 30 596 locuri (din care 29 648 de locuri la gradene şi 948 în loje pentru VIP-uri), care să respecte normele impuse de criteriile FIFA şi UEFA.
           “Construirea viitorului stadion reprezintă una dintre priorităţile mandatului meu de preşedinte al Consiliului Judeţean. Sperăm să nu întâmpinăm probleme în procedura de adjudecare, astfel încât să putem demara lucrările cât mai curând. Trebuie să avem în vedere faptul că despre acest proiect s-a tot discutat în ultimii ani, dar până în acest moment nu s-a realizat nimic concret”, a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe.
           Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, a identificat suma necesară susţinerii construirii viitorului stadion. În acest sens, d-nul Alin Tişe a propus  plenului Consiliului Judeţean, în şedinţa din data de 18.03.2009, alocarea sumei de 35,5 milioane RON pentru lucrările din acest an. Suma provine din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj.
          Proiectul se va derula în perioada 2009 – 2011, urmând ca în bugetele anuale pe anii 2010 şi 2011 să fie cuprinse sumele aferente lucrărilor necesare.
DATE TEHNICE
          Regimul de înălţime:   2S + P + 3E + nivel general de gradene
    – subsolul este un nivel de cota 0,00  acoperit cu un relief artificial
    – înălţimea obiectului în punctul său maxim este de 36.93 m.
         Descrierea funcţională: noul stadion va fi conceput din îmbinarea a 4 obiecte (două tribune şi două peluze). Acestea vor conţine, în principal, dotări pentru confortul publicului, precum şi spaţiile absolut necesare impuse în organizarea funcţională a obiectivului: vestiare, săli de conferinţă, săli de presă, etc.
          În ansamblul stadionului vor mai fi cuprinse:
    – spaţii pentru cluburile sportive (atletism, scrimă, ciclism, box, haltere, lupte, tenis de masă),
    – spaţii de antrenament acoperite,
    – muzeul sportului
    – cabinete medicale.
         Valoarea estimativă a investiţiei:  45 378,15 mii euro (fără TVA).

12.06.2009