ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Sat, 18 Noiembrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Lansare carte Jurnalism - O arta efemera?

Lansare carte Jurnalism - O arta efemera?

Ref. Lansarea cartii „Jurnalism - O arta efemera?”, autor Corneliu D. Zeana

Biblioteca Judeteana „Octavian Goga” Cluj, institutie de cultura aflata sub autoritatea Consiliului Judetean Cluj, invita publicul interesat la evenimentul de lansare de carte „Jurnalism - O arta efemera?”, autor Corneliu D. Zeana, aparuta la editura Laurent. Manifestarea va avea loc joi, 19 octombrie 2017, ora 17.00, la sediul central al bibliotecii, Calea Dorobantilor nr. 104, in prezenta autorului, iar despre volum va vorbi scriitorul clujean Horia Badescu.
     Corneliu Zeana s-a nascut in data de 11 aprilie 1939, la Ramnicu-Valcea si a absolvit Facultatea de Medicina la Cluj-Napoca. Membru al Uniunii Scriitorilor Romani, al Uniunii Ziaristilor Profesionisti Romani si al Uniunii Epigramistilor, vicepresedinte al Societatii Medicilor Scriitori si Publicisti Romani, membru al Uniunii Mondiale a Scriitorilor Medici, Corneliu Zeana este conferentiar universitar, doctor in medicina, medic primar in cardiologie, medic primar medicina interna cu competente in imunologia clinica.
     A debutat in timpul stagiului militar cu poezia „Maiastra”, publicata in revista Pentru Patrie. A publicat poezie, eseu si proza scurta in Dacia Literara, Literatorul, Romania Libera, Magazin, Adevarul, Contemporanul etc. Dintre cartile publicate amintim: Trei secole dupa Milescu. Jurnal paralel - roman, 2002, Sanatate si Comportament - 1998, Nu tradati, va rog! - 2010, Umoristice - 2011, Mistuire – 2012 si Alternante - 2013.

17 octombrie 2017