ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Marti, 21 Noiembrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Jocul Fecioresc din Transilvania, editia XXXII

Jocul Fecioresc din Transilvania, editia XXXII

Ref. Festivalul Jocului Fecioresc din Transilvania-  editia a XXXII-a, la Campia Turzii

Centrul Judetean Pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj, institutie de cultura aflata in subordinea Consiliului Judetean Cluj, in parteneriat cu Primaria Municipiului Campia Turzii, organizeaza sambata, 11 noiembrie 2017, de la ora 17.00, la Palatul Cultural „Ionel  Floasiu” din Campia Turzii, cea de-a XXXII- a editie a ,,Festivalului Jocului Fecioresc din Transilvania”.
     In cadrul manifestarii vor evolua ansamblurile folclorice Datina Turdeana, Comori Ardelene, Tarina si Mugurii Tarinei din Turda, Mugurelul si Ardeleana ale Centrului Cultural din Campia Turzii, Izvorasul Turenilor din Tureni, Soimii Carpatilor din Floresti,  Fiii motilor si Rügyek ale Casei de Cultura din Mihai Viteazul. De asemenea, iubitorii de folclor si de traditii se vor putea bucura si de formatiile de jocuri si obiceiuri traditionale: Zorile si Taraful Traditional din Mociu, dar si  Urca, ce apartine comunei Viisoara.
     Manifestarea isi propune sa valorifice si sa promoveze jocul traditional, in special jocul fecioresc, ce se caracterizeaza prin virtuozitatea si bogatia elementelor coregrafice autentice. Editia din acest an a acestui festivalul, cu o indelungata traditie, va fi prezentata de catre Grigore Samboan.
     Jocul fecioresc din Romania a fost inscris in Patrimoniul Mondial UNESCO in anul 2015. In patrimoniul imaterial al umanitatii se mai afla Doina, Calusul, tehnicile de fabricare a ceramicii de Horezu si Colindul de Ceata Barbateasca.

7 noiembrie 2017