Invitatie conferinta presa- Noaptea muzeelor

Consiliul Judeţean Cluj în parteneriat cu Reţeaua Naţională a Muzeelor din România organizează marţi, 14 mai, 2013, ora 12.00, în sala de şedinţe a Consiliului Judeţean Cluj, o conferinţă de presă cu prilejul ediţiei 2013 a Nopţii Muzeelor.
       La eveniment vor participa conducerea Consiliului Judeţean Cluj împreună cu reprezentanţi ai muzeelor înscrise în program: Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Muzeul „Octavian Goga” Ciucea, Muzeul Apei din localitatea Floreşti (instituţii de cultură aflate în subordinea Consiliului Judeţean Cluj) precum şi ai Muzeului Naţional de Istorie a Transilvaniei, Muzeului de Istorie Turda, Muzeului Municipal Dej, muzeelor Universităţii Babeş-Bolyai (de mineralogie, paleontologie, zoologie, vivariul), Centrului Cultural Petre Ţuţea/Centrului de Cultură Urbană, Muzeului de Etnoarhelogie „Petre Poruţiu” Iclod.
       Evenimentul Noaptea Europeană a Muzeelor, iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa şi patronat de Consiliul Europei, UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, se află deja la a noua ediţie, fiind celebrat de peste  3.000 de muzee din toată Europa.
Ediţia 2013 a Festivalului Internaţional Noaptea Muzeelor va avea loc sâmbătă, 18 mai 2013, cu acest prilej muzeele putând fi vizitate gratuit.

13.05.2013