Inscrieri la Scoala Populara de Arte Tudor Jarda

Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, instituţie de cultură care funcţionează în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, anunţă începerea înscrierilor la cursurile aferente anului şcolar 2011 – 2012.
       Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” este o instituţie de cultură care iniţiază şi desfăşoară programe de învăţământ în domeniul educaţiei permanente, culturii tradiţionale şi al creaţiei populare. În acest context, şcoala oferă cursuri în următoarele domenii:
MUZICĂ:  Canto clasic, Jazz vocal, Muzică uşoară (Cluj-Napoca, Turda, Câmpia – Turzii), Muzică populară (Cluj-Napoca, Dej, Turda, Gherla), Muzică religioasă, Cor, Instrumente muzicale: Vioară, Braci, Violă, Chitară, Pian, Nai, Acordeon, Trompetă, Saxofon, Taragot, Oboi, Orgă electronică, Ţambal, Instrumente de jazz, Instrumente populare (Fluier, Caval), Instrumente de fanfară (Câmpia Turzii), Ansamblu instrumental (Gherla, Huedin), Obiceiuri tradiţionale româneşti – muzică – Huedin
ARTE PLASTICE: Pictură, pictură pentru copii (Cluj-Napoca, Turda), Grafică, Fotografie şi prelucrare digitală a imaginii, Ceramică, Olărie (Gherla), Design vestimentar, Decoraţiuni interioare, Sculptură, Artă decorativă, Cioplit lemn (Huedin), Iconografie pe sticlă, Iconografie pe lemn, Artă populară (Huedin)
COREGRAFIE: Balet copii, Dans clasic, Dans modern, Dans contemporan, Dans de societate, Joc popular românesc – instructori (Cluj-Napoca), Iniţiere joc popular (Cluj-Napoca, 10-22 ani), Obiceiuri tradiţionale româneşti – joc popular – Huedin
TEATRU: Actorie, Teatru de păpuşi
       De asemenea, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” oferă din acest an şi următoarele cursuri noi: joc popular (în municipiul Cluj-Napoca, pe categoriile de vârste 10-14 ani, 14-18 ani, 18-22 ani, cu o durată de 2 ani), pictură (în municipiul Turda, durată de 3 ani), instrumente de fanfară (Câmpia Turzii, durată 3 ani), fotografie şi prelucrare digitală a imaginii (Cluj-Napoca, durată 2 ani), iconografie pe lemn (Cluj-Napoca, durată 1 an), artă decorativă (durată 3 ani), teatru de păpuşi (durată 2 ani).

SECŢII EXTERNE ALE ŞCOLII POPULARE DE ARTE “TUDOR JARDA” CLUJ: Turda, Câmpia Turzii, Dej, Gherla, Huedin, Cămăraşu, Gilău, Ceanu Mare, Palatca, Gilău, Borşa, Mociu, Jucu, Ţaga, Baciu, Mănăstireni (Bedeciu), Apahida, Şcoala de Arte şi Meserii „SAMUS” Cluj-Napoca

ANSAMBLURI ARTISTICE ALE ŞCOLII DE ARTE “TUDOR JARDA” CLUJ
-Big-Bandul Jazz “Gaio”
-Trupa de dans contemporan “Rithm&Nation”
-Trupa de teatru “Pavlov 25”
-Gupul vocal de muzică populară „Glasuri Someşene”
-Gupul vocal „Tradiţii Someşene” Dej
-Ansamblul instrumental „Cununa Vlădesei” (în colaborare cu Casa de Cultură Huedin)
-Ansamblul folcloric „Nepoţii Iancului“ (în colaborare cu Clubul Copiilor Huedin)
-Corala Şcolii de Arte
-Grupul vocal „Simpatix“ Turda
-Ansamblul de jocuri „Popular“

Pentru înscriere, doritorii sunt aşteptaţi la secretariatul Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda”, din Cluj-Napoca, str. Fabricii de Zahăr, nr. 51, în perioada 15-29  septembrie, de luni până vineri între orele 9-15.
Odată cu depunerea cererii de înscriere (formular tipizat obţinut de la secretariatul şcolii), candidaţii vor depune următoarele acte: copie CI, adeverinţă de la medicul de familie, copie nelegalizată a actelor de studii, adeverinţă de la locul de muncă, şcoală sau facultate şi un dosar plic.
       Taxă de înscriere este de 40 lei, iar taxa fiecărui an de şcolarizare este de 600 lei.
      Examenul de admitere constă dintr-o probă de aptitudini specifică fiecărei discipline. Absolvenţilor li se eliberează diplome.
       Informaţii suplimentare se pot obţine la sediul instituţiei din str. Fabricii de Zahăr nr. 51, Cluj-Napoca sau la tel/fax 0264-592.576, e-mail scoaladeartecluj@yahoo.com, www.scoaladearte.ro.

29.08.2011