Inchidere si ecologizare depozite neconforme deseuri

Consiliul Judeţean Cluj a înaintat spre publicare pe Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) documentaţia de atribuire a contractului de lucrări pentru„Închidere şi ecologizare depozite neconforme de deşeuri din judeţul Cluj”. În vederea atribuirii contractului de achiziţie publică de lucrări s-a elaborat documentaţia pentru aplicarea procedurii de licitaţie deschisă, având drept criteriu de atribuire preţul cel mai mic. „Este un pas necesar pentru finalizarea noului sistem de management al deşeurilor din judeţul nostru. Punctual, pentru cei care locuiesc în municipiul Cluj-Napoca, este foarte importantă închiderea şi soluţionarea definitivă a problemei generate de fosta rampă de la Pata Rât. Vom parcurge, în perioada imediat următoare şi alţi paşi necesari proiectului, în aşa fel încât să fim în situaţia de a-l finaliza în cel mai scurt timp posibil”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe.

Contractul se referă la închiderea şi ecologizarea depozitelor neconforme din Câmpia Turzii, Dej, Gherla,  Cluj-Napoca, Turda şi municipiul Huedin. Durata limită a contractului este de 19 luni de la data de emitere a ordinului de începere a lucrărilor, la care se adaugă perioada de notificare a defecţiunilor de 24 de luni. Valoarea estimată, fără TVA, este de 51.413.492,76 lei, valoarea estimată în euro fiind de 12.468.411. Sursa de finanţare este Fondule European de Dezvoltare (prin POS Mediu, axa prioritară 2 – Sectorul managementul deşeurilor/reabilitarea terenurilor poluate istoric), bugetul de stat şi bugetul local.

14.09.2011