ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Duminica, 25 Iunie 2017

Prima pagina > Comunicate > Inaugurare terminal plecari la Aeroportul International Cluj-Napoca

Inaugurare terminal plecari la Aeroportul International Cluj-Napoca

ROMÂNIA
                                                                              JUDEŢUL CLUJ
                                                                      CONSILIUL JUDEŢEAN

Ref: Inaugurare terminal plecări la Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca

Consiliul Judeţean Cluj invită presa să participe la inaugurarea Terminalului de Plecări al Aeroportului Internaţional Cluj-Napoca, regie aflată în subordinea executivului judeţean.
           Evenimentul va începe mâine, vineri 15 mai 2009, la ora 11.00, la sediul Aeroportului, strada Traian Vuia, nr.149. Vor fi prezenţi, alături de Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, Primul Ministru al României, d-nul Emil Boc, Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, d-nul Radu Berceanu, Ministrul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei, d-nul Vasile Blaga  reprezentanţi ai autorităţilor publice locale, parlamentari, oficialităţi, reprezentanţi ai Autorităţii Aeronautice, consilieri judeţeni.
           “Noul terminal reprezintă o etapă din proiectul mult mai vast, care are în vedere modernizarea şi extinderea aeroportului, fapt care se constituie ca un punct important în definirea judeţului nostru drept centru de referinţă regională din punct de vedere al infrastructurii de transport”, consideră preşedintele CJ, d-nul Alin Tişe.
            Construcţia noului terminal a demarat în anul 2007, fiind finanţat de Consiliul Judeţean Cluj şi din veniturile proprii ale Aeroportului Internaţional Cluj-Napoca.  Valoarea investiţiei este de 25.800.000 EURO, capacitatea de procesare fiind de 1.500.000 de pasageri pe an (750 de pasageri pe oră).

14.05.2009