ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Marti, 23 Mai 2017

Prima pagina > Comunicate > Inaugurare Piata Agroalimentara Iara

Inaugurare Piata Agroalimentara Iara

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

Ref. Inaugurare Piaţa Agroalimentară Iara

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, împreună cu domnul vicepreşedinte Radu Bica au participat astăzi, 13 iulie 2010, la inaugurarea Pieţei Agroalimentare Iara.

Consiliul Judeţean Cluj a contribuit în mod semnificativ la realizarea acestei investiţii de maximă importanţă pentru întreaga zonă prin finanţarea lucrărilor referitoare la construcţia pieţei agroalimentare – 112.000 lei alocaţi prin Hotărârea  Consiliului Judeţean Cluj nr.172/2009, amenajarea şi modernizarea pieţei – 250.000 lei atribuiţi prin HCJ 92/2009 precum şi pavarea curţii şi asfaltarea drumului de acces – 120.000 lei repartizaţi prin HCJ NR. 80/2010.

Piaţa agroalimentară proaspăt inaugurată oferă condiţii corespunzătoare, la standarde europene, pentru vânzarea produselor autohtone şi ecologice, atât pentru locuitorii din comuna Iara, cât şi pentru cei din comunele învecinate - Băişoara, Moldoveneşti, Mihai Viteazul, Ciurila, Valea Ierii, Petreştii de Jos etc.

Spaţiul inaugurat astăzi asigură 40 de standuri pentru producătorii de produse lactate şi aproximativ 150 de standuri pentru producătorii de legume şi fructe. Piaţa Agroalimentară Iara dispune, de asemenea, de sistem de ventilaţie, aer condiţionat, încălzire pe timp de iarnă şi un grup sanitar modern. Investiţia a fost necesară întrucât până la momentul de faţă nu existau spaţii adecvate pentru vânzarea produselor, localnicii fiind nevoiţi să-şi expună marfa pe tarabe, în aer liber, în condiţii total necorespunzătoare şi cu nerespectarea normelor igienico-sanitare.

Totodată, prin darea în folosinţă a acestui important obiectiv de investiţii se creează condiţii propice în vederea desfăşurării, în fiecare zi de marţi, a pieţei agroalimentare săptămânale precum şi, în datele de 13 iulie, 13 septembrie şi 6 decembrie a târgurilor  consacrate de animale şi produse agroalimentare.

„Prin edificarea acestei noi pieţe agroalimentare cu respectarea deplină a standardelor şi cerinţelor actuale din domeniu facem un pas înainte în vederea promovării dezvoltării economice locale şi a creşterii calităţii vieţii în mediul rural. Ne dorim ca în scurt timp modelul acestei noi şi moderne pieţe să fie transpus la nivelul cât mai multor comune, permiţând astfel producătorilor locali să îşi desfacă produsele în condiţii optime, cu economie de timp şi bani şi, nu în ultimul rând, la preţuri reduse, de producător” a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.

13.07.2010