Inaugurare lucrari reabilitare Ic Ponor

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, împreună cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean, d-nul Radu Bica, au participat astăzi, 14.07.2007 la festivităţile prilejuite de inaugurarea lucrărilor de reabilitare a drumului Răchiţele – Prislop – Ic Ponor. Resursele necesare lucrărilor sunt asigurate de Fondul European de Dezvoltare Regională (86,5%), bugetul naţional (11,5%) şi contribuţia Consiliului Judeţean Cluj (2%), suma totală fiind de 59.678.410 lei.
           Preşedintele CJ, d-nul Alin Tişe a subliniat importanţa faptului că fondurile au fost atrase prin Programul Operaţional Regional. “Este meritul Consiliului Judeţean Cluj faptul că a reuşit atragerea acestor fonduri, fiind primul proiect din Regiunea de Dezvoltare Nord Vest pe infrastructură de transport finanţat prin fonduri structurale. Vom încerca şi pe viitor să atragem finanţări europene pentru a  implementa proiectele necesare comunităţii noastre”, a precizat preşedintele Consiliului Judeţean.
           “Consiliul Judeţean acordă o atenţie deosebită dezvoltării infrastructurii, în particular a celei destinate transporturilor. Doar printr-un efort susţinut în acest sens vom putea creşte atractivitatea judeţului pentru investitori, dar şi confortul clujenilor”, a apreciat vicepreşedintele CJ, d-nul Radu Bica.
            Contractul de execuţie a lucrărilor având ca obiect „Modernizarea infrastructurii de acces în zona turistică Răchiţele – Prislop – IcPonor”, cu asocierea formată din S.C. MBS GROUP S.R.L. în calitate de asociat-lider de asociere şi S.C. ALFA ROM S.R.L şi  NEMZETKOZI BETONUT Kft în calitate de parteneri asociaţi a fost semnat în data de 01.07.2009 şi urmează să fie finalizat în termen de 18 luni de la semnarea contractului.

14.07.2009