Inaugurare DJ Valea Ierii – Caps

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Radu Bica, a dat în folosinţă ieri,  10.11.2009, Drumul Judeţean 107J Valea Ierii – Caps.
         Lucrările efectuate de Regia Autonomă a Drumurilor Judeţene Cluj, regie aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, au avut în vedere modernizarea prin asfaltare a celor 3,365 kilometri din drumul DJ 107J, valoarea totală a lucrărilor fiind de 1 482 000 RON. Totodată, în paralel cu turnarea a două straturi de îmbrăcăminte asfaltică, cu acest prilej au fost montate 13 podeţe noi, au fost refăcute rigolele, fiind reînnoite marcajele şi semnalizările rutiere.
         „Reabilitarea şi modernizarea acestui drum judeţean se înscrie în strategia mai largă a Consiliului Judeţean care vizează dezvoltarea echilibrată a întregului judeţ şi creşterea calităţii vieţii locuitorilor din zonă. Principalul beneficiu însă pe care asfaltarea acestui sector de drum îl va aduce se referă la creşterea gradului de accesibilitate şi la consolidarea şi punerea în valoare a potenţialului turistic al zonei Valea Ierii-Caps, zonă în care, printre altele, funcţionează şi o tabără pentru elevi organizată de Palatul Copiilor” a afirmat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Radu Bica.

11.11.2009