ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Duminica, 23 Iulie 2017

Prima pagina > Comunicate > Finalizarea proiectului de modernizare a drumului turistic Rachitele - Ic Ponor

Finalizarea proiectului de modernizare a drumului turistic Rachitele - Ic Ponor

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

Comunicat de presă
Ref. Finalizarea proiectului de modernizare a drumului turistic Răchiţele – Ic Ponor

Joi, 27 octombrie 2016, la sediul Consiliului Judeţean Cluj a avut loc, în prezenţa vicepreşedintelui instituţiei, domnul Marius Mînzat, şi a echipei de implementare, conferinţa de presă prilejuită de finalizarea proiectului „Modernizarea infrastructurii de acces în zona turistică Răchiţele – Prislop – Ic Ponor”, finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 2- Îmbunătăţirea infrastructurii de transport regionale şi locale, Domeniul major de intervenţie 2.1- Reabilitarea şi modernizarea reţelei de drumuri judeţene, străzi urbane.
     Valoarea totală a proiectului este de 65.341,234,45 lei, TVA inclus, din care contribuţia Fondului European de Dezvoltare Regională a fost de 29.028.070,06 lei, respectiv cea din bugetul statului român de 3.859.223,16 lei.
     Beneficiarii proiectului sunt cetăţenii comunei Mărgău, proprietarii de pensiuni turistice şi turiştii care frecventează zona, autorităţile locale şi judeţene, precum şi întreaga Regiune de Dezvoltare Nord-Vest. Obiectivul proiectului îl reprezintă dezvoltarea durabilă a zonei economice Răchiţele – Prislop – Ic Ponor şi crearea premiselor necesare dezvoltării iniţiativei private şi, implicit, crearea de noi locuri de muncă. Prin modernizarea infrastructurii rutiere se va asigura scoaterea din izolare a ariei geografice de pe teritoriul comunei Mărgău, zonă cu potenţial turistic şi economic ridicat având în vedere zona carstică Padiş. Drumul judeţean  modernizat, în lungime totală de 20,5 km, va asigura accesul la coridorul de transport naţional DN1, rezultatele acestui proiect fiind vizibile prin îmbunătăţirea accesibilităţii şi mobilităţii populaţiei, bunurilor şi serviciilor, în vederea stimulării dezvoltării economice a zonei.
     „Reabilitarea celor aproape 21 de km de drum judeţean, cuprinşi între localitatea Răchiţele şi zona turistică Padiş, contribuie atât la creşterea nivelului de trai al locuitorilor, cât şi la dezvoltarea zonei, care până nu demult era limitată de starea de degradare generală a drumurilor existente. Îmbunătăţirea traficului rutier, cu preponderenţă în orele de vârf şi în weekend, prin evitarea blocajelor rutiere şi prin diminuarea timpului de acces la punctele de interes turistic - cascadă, peşteri – şi crearea unor premise optime pentru desfăşurarea în condiţii de siguranţă a circulaţiei reprezintă efectele imediate ale modernizării acestei artere”, a declarat domnul Marius Mînzat, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj.
     Drumul, a cărui lăţime a părţii carosabile variază între 4,00 şi 6,00 m, conform normativelor în vigoare, a fost prevăzut cu acostamente de 0,5-1,00 m, şanţuri şi rigole pentru asigurarea scurgerii şi evacuării apelor pluviale, podeţe şi poduri, parcări, benzi de încrucişare, parapeţi, piatră de sârmă pentru protecţie împotriva alunecărilor, terasamente şi maluri consolidate, semnalizare rutieră verticală şi orizontală, precum şi alte lucrări specifice care au contribuit la creşterea vitezei de deplasare a autovehiculelor între 20-50km/h.

27 octombrie 2016