Finalizare proiect ISU Transilvania de Nord

Din data de 27.11.2012

cu ocazia finalizării proiectului „ÎMBUNĂTĂŢIREA DOTĂRII CU ECHIPAMENTE A BAZELOR OPERAŢIONALE PENTRU INTERVENŢII ÎN SITUAŢII DE URGENŢĂ DIN TRANSILVANIA DE NORD”

Contractul de finanţare nerambursabilă între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, Agenţia pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, şi Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Transilvania de Nord”, în calitate de beneficiar s-a semnat în data de 30 iunie 2010.

Acest proiect are ca obiectiv îmbunătăţirea calităţii serviciilor publice din Regiunea Nord-Vest prin creşterea capacităţii de răspuns adecvat situaţiilor de urgenţă şi prin sporirea gradului de siguranţă şi sănătate a cetăţenilor, resurselor materiale şi proprietăţii.

La începutul proiectului în Regiunea Nord-Vest exista o autospecială de intervenţie la incendii la un număr mediu de 22.615 locuitori, o autospecială de intervenţie la accidente colective la 1.379.489 locuitori, o autospecială pentru descarcerare grea la 689.745 locuitor, o ambulanţă de prim ajutor la 145.209 locuitori şi o ambulanţă de reanimare la 909.659 locuitori, aceste echipamente având o durată de utilizare depaşită. La nivelul regiunii nu exista nici un centru de comandă şi control şi nici o autospecială de cercetare N.B.C.R..

Procedura de achiziţie s-a efectuat în două etape în care au fost achiziţionate în total 64 de autospeciale, acestea fiind împarţite între cele 6 I.S.U. Judeţene a Regiunii Nord-Vest astfel:

I.S.U. Cluj a primit 12 autospeciale;

I.S.U. Bihor a primit 11 autospeciale;

I.S.U. Sălaj a primit 9 autospeciale;

I.S.U. Satu Mare a primit 11 autospeciale;

I.S.U. Maramureş a primit 12 autospeciale;

I.S.U. Bistriţa-Năsăud a primit 9 autospeciale.

La sfârşitul proiectului există o autospecială de intervenţie la un număr mediu de 18.151 locuitori, o autospecială pentru descarcerări grele la 275.898 locuitori, o ambulanţă de prim-ajutor la 68.974 de locuitori şi o ambulanţă de reanimare la 459.830 locuitori.

Timpii de intervenţie au scăzut de la 38’ din mediul rural la 17’ si de la 18’ la 9’minute din zonele urbane.

Pentru folosirea şi mânuirea acestor autospeciale au fost instruiţi un număr de 1.166 de persoane din cadrul celor 6 I.S.U. Judeţene.

Valoarea totală a proiectului este de 51.963.878,46 lei, din care finanţarea nerambursabilă este de 41.068.226,53 lei.

Pentru mai multe informaţii privind proiectul vă rugăm să ne contactaţi la adresa de e-mail: office@adi-transilvania-nord.ro.

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.