ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Miercuri, 18 Octombrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Finalizare proiect copii cu nevoi speciale

Finalizare proiect copii cu nevoi speciale

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

Comunicat de presă
Ref. Un nou proiect dedicat copiilor cu nevoi speciale, finalizat de Consiliul Judeţean Cluj

Marţi, 14 februarie 2017, la sediul Consiliului Judeţean Cluj a avut loc, în prezenţa vicepreşedintelui forului administrativ judeţean, domnul Vakar Istvan, conferinţa de presă prilejuită de finalizarea proiectului ,,O lume nouă, veselă pentru fiecare copil cu nevoi speciale",  proiect finanţat prin intermediul Mecanismului Financiar al Spaţiului Economic European 2009-2014, prin Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS) în calitate de operator al programului ,,Copii şi tineri aflaţi în situaţii de risc şi iniţiative locale şi regionale pentru reducerea inegalităţilor naţionale şi promovarea incluziunii sociale”.
     Început în data de 6 februarie 2015, proiectul a fost implementat de Consiliul Judeţean în parteneriat cu Fundaţia Estuar, obiectivul acestuia reprezentându-l creşterea gradului de incluziune a nu mai puţin de 948 de copii cu nevoi speciale, din care 180 de etnie romă, prin implementarea de servicii integrate educaţionale, inovative, de stimulare senzorială, social comportamentală şi educaţie informală.
     „Ceea ce e cu adevărat important e faptul că prin intermediul acestui proiect am reuşit din nou să achiziţionăm, cu finanţare 100% nerambursabilă, aparatură de ultimă generaţie de care beneficiază deja copiii din şcolile noastre speciale şi care le oferă o şansă în plus de reuşită în viaţă”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     În acest context, pe parcursul celor 25 de luni de implementare a proiectului au fost amenajate opt camere de stimulare multisenzorială (Snoezelen) la tot atâtea instituţii de învăţământ special aflate sub autoritatea Consiliului Judeţean, profesorii fiind instruiţi pentru intrarea în acestea împreună cu copiii.  Totodată,  au fost dotate cinci cabinete de specialitate ale Şcolii Gimnaziale „Kozmutza Flora”, au fost achiziţionate aparate Solisten pentru patru şcoli speciale şi au fost instruiţi patru specialişti pentru aplicarea terapiei Tomatis, nivel 1. De asemenea, cei 377 de psihopedagogi, terapeuţi, educatori, profesori şi voluntari implicaţi în proiect au contribuit la organizarea de ateliere de creaţie la cele nouă şcoli speciale finanţate din bugetul judeţului Cluj şi activităţi extra-curiculare şi de petrecere a timpului liber - excursii diferenţiate pe grad de handicap şi de vârstă, vizionare de film, vizită la o fermă de animale, realizarea serbării de Crăciun cu distribuirea de pachete cadou la fiecare şcoală, distribuirea de hanorace şi rucsacuri personalizate pentru copiii cuprinşi în grupul ţintă al proiectului etc. În plus, în vederea îmbunătăţirii şanselor de integrare socială, echipa de implementare a proiectului a organizat acţiuni complementare dedicate însuşirii şi deprinderii de noţiuni elementare legate de igiena personală.
     „Mă bucură faptul că am finalizat cu succes un nou proiect de suflet, unul al cărui merit esenţial e că a contribuit la o mai bună integrare socială a unor copii aflaţi în nevoie dar, mai ales, a reuşit să aducă o mulţime de zâmbete de feţele acestora” a declarat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Vakar Istvan.
     Extrem de relevant în ceea ce priveşte rezultatele proiectului este şi faptul că, urmare a interesului ridicat pe care l-a trezit, grupul ţintă al proiectului a cunoscut o creştere cu 294 de copii, astfel încât, la finalul acestuia, nu mai puţin de 1.242 de copii au beneficiat de pe urma acestuia.
     Reamintim în acest context faptul că valoarea totală eligibilă a proiectului a fost de 2.161.644,19 lei, din care valoarea grantului SEE a fost de 85%, în cuantum de 1.837.397,56 lei, restul sumei de 324.246.63 lei fiind asigurată prin cofinanţare publică de la bugetul de stat.

14 Februarie 2017