Expozitie de pictura la Turda

Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, organizează în data de 4 iulie 2011, la Galeria Municipală de Artă din Turda, expoziţia „Iubesc Clujul, iubesc Turda”. Lucrările prezentate au fost realizate în cadrul Taberei de arte plastice organizată de către Şcoala de Arte Cluj în Turda, în perioada 20-25 iulie 2011 şi au avut ca obiective artistice Salina Turda, Cheile Turzii, Mormântul lui Mihai Viteazu, Ruinele Potaissei şi centru oraşului Turda. Aceste lucrări au fost realizate de către elevii şcolii: VARGA SAMUEL, PERŞA RALUCA, BACIU SANDA, CĂLIN DIANA, BOJOVSCHI DUMITRU, BALEA DARIUS, EMBER ROXANA, CIREBEA CLAUDIU şi VASILE MARINA de la Şcoala de Arte din Satu Mare.

De asemenea, vor fi expuse şi o parte din lucrările realizate în cadrul proiectului “Iubesc Clujul”, proiect menit să promoveze obiectivele de interes cultural şi turistic ale judeţului Cluj. Şi aceste lucrări au fost realizate de elevii Şcolii de Arte Cluj şi s-au axat pe obiectivele cultural – artistice din municipiul Cluj-Napoca.

04.07.2011