Expozitia „Cat de bine ne cunoastem orasul”

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, participă, în perioada 16-20 noiembrie 2009, la o serie de activităţi culturale având ca scop cunoaşterea şi promovarea valorilor municipiului Cluj-Napoca. Evenimentele se vor desfăşura în incinta Turnului Croitorilor situat pe str. Baba Novac, nr. 35, etajul I, intrarea fiind liberă.
          Activităţile, desfăşurate sub genericul „Cât de bine ne cunoaştem oraşul”, vor cuprinde prezentări de carte, întâlniri cu autorii care au scris despre Cluj, expoziţii şi proiecţii de fotografie.
         Astfel, astăzi 16 noiembrie 2009, începând cu ora 14.00 se va vorbi despre Povestea „oraşului comoară”: scurtă istorie a Clujului şi a monumentelor sale, autor Iosef  Lukács şi despre Clujul din cuvinte, antologie ilustrată alcătuită de Irina Petraş.
         În data de 17 noiembrie 2009, de la ora 14.00, vor fi prezentate cărţileCluj=Kolosvar=Klausenburg, coordonatori Tudor Sălăgean; Ştefan Socaciu şi Cluj „Oraşul comoară” al Transilvaniei, autori Tudor Sălăgean, Melinda Mihály. Autorii acestor cărţi vor prezenta conţinutul lor şi vor fi bucuroşi să angajeze discuţii cu cei prezenţi.
          Activităţile vor fi completate de proiecţia unei diaporame, intitulată  „Clujul văzut din troleibuz” realizată de ing. Mircea Albu şi membrii Asociaţiei ArtImage Cluj-Napoca.
Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj participă cu o expoziţie de cărţi despre Cluj şi va expune fotografii de epocă din fondul Colecţiilor Speciale.

16.11.2009