Eliberare CU – introducere gaz metan zona Huedin

Consiliul Judeţean Cluj a emis Certificatul de Urbanism necesar pentru demararea procedurilor în vederea construirii conductei de transport a gazelor naturale spre oraşul Huedin. Proiectul, iniţiat de Consiliul Judeţean Cluj şi primăria oraşului Huedin este mult mai amplu şi are în vedere racordarea la reţeaua de gaz metan a mai multor localităţi din partea de vest a judeţului – Aghireşu, Izvorul Crişului, Huedin, Poieni, Ciucea şi Negreni.
              Terenul afectat de viitoarele lucrări se regăseşte atât în extravilanul, cât şi intravilanul oraşului Huedin şi a comunelor Aghireşu, Căpuşu Mare, Mănăstireni, Izvorul Crişului, Sâncraiu, Poieni, Ciucea şi Negreni, acesta constituind proprietatea statului în administrarea CNADN, a judeţului Cluj în administrarea RAADPP, a comunelor în administrarea Consiliilor Locale şi a persoanelor fizice şi juridice (proprietate privată).
              Documentul este necesar în vederea demarării procedurilor pentru implementarea proiectului privind alimentarea cu gaze naturale a regiunii de NV a României, respectiv judeţele Cluj şi Bihor: „Fiind unul dintre proiectele prioritare ale Consiliului Judeţean Cluj, am ţinut foarte mult să urgentăm procesul pentru întocmirea documentaţiei necesare în vederea introducerii gazului metan în zona Huedin. Ulterior eliberării acestui certificat de urbanism, vor începe demersurile necesare pentru eliberarea Autorizaţiei de Construire, urmând ca, după aceste moment, beneficiarul lucrării să anunţe începerea efectivă a lucrărilor. Introducerea gazului metan în zona Huedin reprezintă o şansă importantă a acestei zone a judeţului de a se dezvolta din punct de vedere economic, acest proiect contribuind astfel la îndeplinirea dezideratului actualului mandat al conducerii Consiliului Judeţean Cluj – dezvoltarea echilibrată a intregului judeţ şi crearea condiţiilor propice pentru dezvoltarea tututor comunităţilor, a declarat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Radu Bica.
Proiectul privind introducerea gazului metan în zona Huedin a fost semnat între Consiliul Judeţean Cluj şi S.N.T.G.N. Transgaz S.A. Mediaş. Contractul are în vedere realizarea Conductei de transport gaze naturale Jibou – Gilău, etapa a II-a, Aghireşu – Izvorul Crişului – Huedin – Poieni – Ciucea – Negreni, valoarea totală a lucrărilor fiind de 21.242,741 lei (fără TVA).

17.08.2009