Elaborare Harta de Risc – Alunecari de teren

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, a semnat, în calitate de achizitor şi beneficiar, Contractul de Prestări Servicii care are drept obiect “Servicii Tehnice – Elaborare Hartă de risc la alunecări de teren – comunele Cojocna, Feleacu, Petreştii de Jos şi Recea Cristur”. Preţul convenit pentru îndeplinirea contractului, plătibil prestatorului de către achizitor este de 78.000 lei fără TVA, la care se adaugă 14.820 lei TVA. Conform contractului, prestatorul, S.C. Experco – ISPIF S.R.L, trebuie să predea fiecărei comune în parte Memoriu de specialitate, Prescripţiile pentru utilizarea terenurilor precum şi planşele teritoriale ale elementelor de hazard, vulnerabilitate şi risc, termenul de predare fiind data de 10.11.2009.
            “Este important pentru fiecare comună să beneficieze de astfel de evaluări. În acest fel vor şti care sunt riscurile pe care le prezintă anumite zone, şi vor reuşi să crească atractivitatea zonei lor. Orice investitor preferă să se ferească de riscuri. În plus, şi pentru membrii colectivităţilor aceste evaluări vor produce efecte incontestabile”, consideră preşedintele CJ, d-nul Alin Tişe.

17.09.2009