ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Miercuri, 27 Septembrie 2017

Prima pagina > Programe > Dezvoltarea potentialului balnear al lacurilor sarate din regiunea Nord-Vest

Dezvoltarea potentialului balnear al lacurilor sarate din regiunea Nord-Vest

Programul Phare 2005 CES - Infrastructura mare Regională/locală

Valoarea totală a lucrărilor este 5.444.256,95 euro, fără TVA, din care: contribuţia Uniunii Europene este de 3.470.713,81 euro, adică 63,75%, cofinanţare de la bugetul de stat în valoare de 1.156.904,60 euro, reprezentând 21,25 % din valoarea proiectului şi cofinanţarea beneficiarului local  este de 816.638,54 euro adică 15% din valoarea proiectului. Consiliul Judeţean Cluj va asigura acoperirea cheltuielilor neeligibile a proiectului pentru locaţiile Dej şi Cojocna, în valoare de 274.394 Euro.

Scopul proiectului este creşterea atractivităţii ariilor cu potenţial balnear natural în Regiunea de Nord Vest  prin crearea de parcuri balneare în Cojocna, Dej, judeţul Cluj si Figa – Beclean, judeţul Bistriţa Năsăud. Este de aşteptat ca implementarea proiectului să conducă la creşterea numărului turiştilor şi a duratei sejururilor, crearea de noi locuri de muncă, creşterea cheltuielilor medii efectuate de către un turist. În acest fel, obiectivul general al proiectului răspunde cerinţelor regionale de creştere economică şi  cerinţelor de dezvoltare durabilă.

Proiectul cuprinde reabilitarea/consolidarea clădirilor existente precum şi amenajări turistice pentru cele trei locaţii astfel:
Locaţia Cojocna :

- clădire duşuri
        - centru terapie
        - amenajări peisagistice, plaja
        - drum de acces, alei pietonale, parcări
        - terase

Stadiul implementării proiectului: finalizat