Deschidere Case de tip familial in Cluj-Napoca

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, instituţie publică de interes judeţean care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în parteneriat cu Fundaţia ,,Hope and Homes for Children”, va inaugura joi, 22.10.2015, începând cu ora 14.00, la sediul instituţiei din strada General Eremia Grigorescu, nr.37-39, două Case de tip Familial în municipiul Cluj – Napoca, cu următoarele locaţii: str. General Eremia Grigorescu, nr.37-39 (ora 14.00) şi strada Nirajului, nr. 2A (ora 15.00).
     Casele au fost înfiinţate printr-un proiect care a vizat închiderea Centrului de Plasament nr. 1 “Prichindel” Cluj – Napoca. În fiecare căsuţă de tip familial sunt găzduiţi câte 12 copii. Căsuţele asigură un climat familial, fiind dotate cu dormitoare moderne, sufragerie, baie, bucătărie şi loc pentru luat masa.

20 octombrie 2015