Decernare premii concurs national „Fotografia – document etnografic”

În perioada 11-22 noiembrie 2009, Consiliul Judeţean Cluj prin intermediul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, în colaborare cu Biblioteca Judeţeană “Octavian Goga” şi Şcoala de Arte “Tudor Jarda”, instituţii de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează Expoziţia Fotografia Document Etnografic, manifestare aflată la cea de-a VI-a ediţie.
           Cu această ocazie vor fi expuse peste 100 din cele mai valoroase fotografii alb-negru şi color, provenind de la autori din întreaga ţară, surprinzând instantanee din viaţa satului românesc.
          Vernisajul expoziţiei are loc azi, 11 noiembrie 2009, ora 14.00, în foaierul Bibliotecii Judeţene “Octavian Goga” din municipiul Cluj-Napoca, Calea Dorobanţilor, f.n. În cadrul vernisajului urmează a fi prezentat un slideshow cu fotografiile participante în cadrul secţiunii tematice “La Târg”.
           De asemenea, cu acest prilej se acordă trofeul “Carol Popp de Szathmary” pentru fotografie alb negru, doamnei Monica Hrincă cu lucrarea “Memorii” şi trofeul “Szabo Tamas”, pentru fotografie color, domnului Sorin Onişor cu lucrarea “Copilăria lui Ivan” .
          Comisia de jurizare a fost compusă din domnul Caroli Teleki şi domnul Dorel Găina din partea Academiei de Arte Vizuale, domnul Mircea Albu din partea Asociaţiei Art Image, maestrul fotografic Szabo Tamas şi domnul Aurel Bodiu, profesor la Facultatea de Litere, secţia etnografie.
          “Această manifestare culturală care reuneşte eforturile a trei instituţii de cultură aflate în subordinea Consiliului Judeţean reprezintă în mod cert un model de bună practică, un exemplu demn de urmat care va  deveni o tradiţie în scopul îndeplinirea misiunii lor comune – conservarea şi promovarea valorilor culturii noastre tradiţionale”, a precizat preşedintele Consiliului Judeţean, domnul Alin Tişe.

Memorii foto Monica Hrinca

11.11.2009