Cursuri gratuite cusut traditional si incondeiat oua

Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda”, instituţie de cultură care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează două activităţi de promovare a meşteşugurilor populare sub formă de cursuri gratuite de scurtă durată.
Astfel, în perioada 4-8 aprilie 2011, sub genericul „Şezătoare la Şcoala de Arte Cluj” meşterul popular Elvira Gavriş din satul Bedeciu, comuna Mănăstireni, judeţul Cluj, va iniţia persoanele interesate în tainele „punctelor” de cusut tradiţional şi în confecţionarea de podoabe populare.
     De asemenea, în perioada 11-15 aprilie 2011, meşterul popular Claudia Botnar din Suceava va organiza un curs de tehnică populară de încondeiat ouă, în întâmpinarea Sărbătorilor de Paşti.
      Înscrierile se pot face la secretariatul Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda”, telefon 0264-592576 sau pe e-mail:
scoaladeartecluj@yahoo.com.
      Menţionăm faptul că cele două cursuri de artă tradiţională sunt fără taxă de participare, fără limită de vârstă.

22.03.2011