ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Miercuri, 27 Septembrie 2017

Prima pagina > Programe > Cresterea atractivitatii turistice a zonei cu potential balnear - Lacurile Sarate in zona Durgau - Valea Sarata si Salina Turda

Programul Phare 2005 CES - Infrastructura mare Regionala/locală

Valoarea contractului de lucrări este de 5.807.120,07 euro, fără TVA, din care: contribuţia Uniunii Europene este de 3.658.485,64 euro, adică 63%, cofinanţare de la bugetul de stat în valoare de 1.219.495,21 euro, reprezentând 21 % din valoarea proiectului şi cofinanţarea beneficiarului local  este de 929.139,21 euro adică 16% din valoarea proiectului.
Cofinanţarea se eşalonează pe perioada de implementare a proiectului, după cum urmează: anul 2008 – 673.770,76 euro, din care contribuţia Consiliului Judeţean Cluj este de 67.377 euro şi anul 2009 – 255.368,45 euro, din care 25.537 euro este contribuţia Consiliului Judeţean Cluj.

Proiectul este implementat de Consiliul Local al municipiului Turda, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Cluj.
Proiectul are două obiective:
1. Amenajarea Salinei Turda în vederea utilizării acesteia ca zonă de turism balnear, respectiv:
            - amenajarea minei Rudolf, a minei Gisela şi a minei Terezia;
            - reparaţii şi întreţinere la balconul şi scările minei Iosif;
           - realizarea unei a doua intrări din Valea Durgău prin proiectarea unui pavilion având funcţii specifice de acces în mină;
            - reparaţii şi reabilitări ale spaţiilor;
            - modernizarea şi extinderea instalaţiilor electrice în mină;
           - dotarea cu echipamente specifice şi instalaţii pentru mina de sare: instalaţii electrice, realizarea de grupuri sanitare în mină;
           - reţea interioară şi echipamente de comunicaţii, audio-video, internet, securitate – alarmă – supraveghere;
2. Reabilitarea zonei cu valoare turistică şi proprietăţi curative Lacul Sărat Durgău – Valea sărată Turda, constând în:
            - extinderea reţelei de apă şi alimentare cu energie electrică;
            - reţea de canalizare şi staţie de epurarea apei;
            - reabilitare drumuri de acces;
            - spaţii de parcare şi alei pietonale;
            - lucrări de sistematizare verticală şi consolidare a malurilor Ocnei şi Rotund;
            - construirea unui pavilion lângă lac;
            - lucrări de drenaj şi peisagistică.

Stadiul implementării proiectului: finalizat