Concerte şi festivaluri de colinde în judeţul Cluj, la finalul săptămânii

Ref.: Concerte şi festivaluri de colinde în judeţul Cluj, la finalul săptămânii

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradţonale Cluj, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean, sprijină o serie de festivaluri şi concerte de colinde ce vor avea loc duminică, 9 decembrie 2018, la Gherla, Cluj-Napoca şi în Huedin.

Gala Colindelor Tradiţionale, la Gherla

Duminică, 9 decembrie 2018, de la ora 17.00, la Casa de Cultură din Gherla, se va desfăşura cea de-a V-a ediţie a Galei Colindelor Tradiţionale -„Pe la noi de sărbători”, un spectacol-festival organizat de Primăria şi Consiliul Local Gherla, Ansamblul folcloric „Colindiţa-Zestrea”, în parteneriat cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradţonale Cluj.
     Vor evolua: Ansamblul „Colindiţa-Zestrea” Gherla, condus de Constantin Istici, Colindătorii tradţonali din Negreni, judeţul Cluj, coordonatori Florina Varadi şi Marian Văcariu, Grupul de colindători „Vestitorii” Mintiu Gherlii, judeţul Cluj, condus de Elisabeta Fărcaş, Grupul vocal bărbătesc de colindători „Sâncelenii”, comuna Sâncel, judeţul Alba, coordonator Ioan Frăţilă, „Păstrătorii tradţilor”, din Răchiţele, judeţul Cluj, coordonator Mărioara Boc, Grupul de colindători „Ţibleşul” din Spermezeu, judeţul Bistriţa-Năsăud, condus de Alexandru Deneş, Asociaţia „Zestrea” Cluj-Napoca, coordonator Sebastian Paic, Colindătorii „Tradţi Ormănene”, Orman, judeţul Cluj, coordonator Aurora Cozma şi Grupul „Colindăm la gazde bune”, format din angajaţi şi colaboratori ai Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradţonale Cluj: Mariana Morcan, Marinela Zegrean Istici, Grigore Sâmboan, Radu Lazăr, Florin Bota, Raul Oltean, Iulia Bucur,  Mădălina Mîrza şi Livia Popa.
     Evenimentul, inţat şi realizat de Constantin Istici, este dedicat Anului Centenar al Marii Uniri şi machează împlinirea a 25 de ani de activitate a Ansamblului „Colindiţa-Zestrea” din Gherla.
     Intrarea este liberă!

Festivalul Naţional „Colind Iancului”

Societatea Cultural – Patriotică „Avram Iancu” din România, Filiala Cluj, Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca, în parteneriat cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean, organizează duminică, 9 decembrie 2018, Festivalul Naţional „Colind Iancului”, eveniment ajuns la cea de-a XXVI-a ediţie.
     Manifestarea va avea în municipiul Cluj-Napoca, pe Bulevardul Eroilor, la statuia lui Avram Iancu iar de la ora 14.00 la Grand Hotel Napoca.
     Festivalul Naţional „Colind Iancului” se va desfăşura după următorul program:

11.30 – 12.00 – Parada cetelor de colindători pe Bulevardul Eroilor;
                       12.00 – 12.30 – Program de colinde la statuia lui Avram Iancu;
                       14.00 – 17.00 – Gala Festivalului la Grand Hotel Napoca.

În cadrul acestei manifestări participă cete de colindători din: Sălciua, Satu Mare, Ribiţa-Hunedoara, Baia Mare, Mărişel, Lupşa, Câmpeni, Abrud, Ieud, Vişeul de Sus, Cristorel, Albeşti- Mureş, Oradea, Telciu-Bistriţa-Năsăud, iar din Cluj-Napoca: Grupul „Mioriţa”, „Voci ardelene”, „Rapsodia Clujană”, „Dor Transilvan”, „Rapsodia Someşan㔺i „Buciumul”.

Festival de colinde şi concurs judeţean pe tema costumului popular, la Huedin
     Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, Palatul Copiilor Cuj, Clubul Copiilor Huedin,  în parteneriat cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradţonale Cluj şi Protopopiatul Ortodox Huedin, organizează duminică, 9 decembrie 2018, la Huedin Festivalul de Colinde „Noi umbllăm să împlinim”, edţa a XI-a şi Concursul Judeţean „Costumul popular – istorie şi autenticitate”, ajuns la edţa a VII-a. Ambele evenimente vor debuta la ora 14.30, la Casa de Cultură Huedin.
     Vor fi prezente cete de colindători de la şcolile din localităţile: Beliş, Mărişel, Ciucea, Fildu de Mijloc, Huedin, Mănăstireni, Negreni, Răchiţele şi Săcuieu. Fiecare ceată îşi va desemna doi elevi, fată şi băiat, care îşi vor prezenta cosumele populare. Un juriu de specialitate va evalua prestaţia concurenţilor şi va acorda diplome şi premii.

5 decembrie 2018