ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Duminica, 21 Ianuarie 2018

Prima pagina > Comunicate > Concerte si festivaluri de colinde in judetul Cluj

Concerte si festivaluri de colinde in judetul Cluj

Ref. Concerte si festivaluri de colinde in judetul Cluj, la finalul acestei saptamani

Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale (CJCPCT) Cluj, institutie de cultura aflata sub autoritatea Consiliului Judetean Cluj, sprijina o serie de festivaluri si concerte de colinde care au loc duminica, 17 decembrie 2017, la Gherla, Cluj-Napoca si in comuna Mihai Viteazu.
     Astfel, la Casa Municipala de Cultura Gherla, se va desfasura incepand cu ora 18:00 cea de-a IV-a editie a Galei Colindelor Traditionale „Pe la noi de sarbatori”, un spectacol-festival organizat de Primaria si Consiliul Local Gherla, Ansamblul folcloric „Colindita - Zestrea”, in parteneriat cu CJCPCT Cluj.
     Vor evolua: Ansamblul „Colindita - Zestrea” Gherla - condus de Constantin Istici, Grupul „Flori Toplitene” din Toplita, judetul Harghita - coordonator Livia Harpa, Familia Manecan din Gherla, Ansamblul „Hodaceana” din Hodac, judetul Mures - condus de Cornelia Butilca, Ansamblul „Glanetasul” din Agries, judetul Bistrita-Nasaud - coordonator inv. Floare Pop, Familia Rodila Camelia, Diana si Irina din Breaza, judetul Bistrita-Nasaud, Ceata de Colindatori de la Liceul Tehnologic Huedin - coordonator Livia Florica Bota, „Ceata Colindatorilor” din cadrul Scolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca - clasa prof. Ioan Dordoi si Emil Mihaiu si Grupul „Colindam, gazde bune”, format din angajati si colaboratori ai Centrului Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj - Mariana Morcan, Florin Bota, Ioana Breda Morar, Raul Oltean, Iulia Bucur, Grigore Samboan, Madalina Mirza si Adrian Socaciu, condus de Ioana Breda Morar.
     De asemenea, Societatea Cultural – Patriotica „Avram Iancu” din Romania, Primaria si Consiliul Local Cluj-Napoca, Compania de Transport Public din Cluj si Grand Hotel Napoca, in parteneriat cu CJCPCT Cluj, organizeaza duminica, 17 decembrie 2017, Festivalul National „Colind Iancului”, eveniment ajuns la cea de-a XXIII-a editie. Manifestarea va avea loc in municipiul Cluj-Napoca, pe Bulevardul Eroilor, la statuia lui Avram Iancu si de la ora 14.00 la Grand Hotel Napoca.
     Festivalul National „Colind Iancului” se va desfasura dupa urmatorul program: 11:30 – 12:00 – Parada cetelor de colindatori pe Bulevardul Eroilor; 12:00 – 12:30 – Program de colinde la statuia lui Avram Iancu; 14:00 – 17:00 – Gala Festivalului.
     In cadrul acestei manifestari participa cete de colindatori din Abrud, Rosia, Poieni, Alba Iulia, Avram Iancu, Baia de Aries, Baia Mare, Beius, Cimpeni, Sohodol, Floresti, Horea, Lupsa, Marisel, Oradea, Rasca, Satu-Mare, Salciua, Scarisoara, Viseu de Sus, Telciu, Turda, Cluj-Napoca - Grupul „Miorita” al Scolii „Lucian Blaga”, Ansamblurile folclorice: „Dor Transilvan” si „Rapsodia Somesana” – Compania de Transport Public Cluj, „Buciumul” – Societatea Avram Iancu.
     Totodata, Primaria, Consiliul Local si Casa de Cultura Mihai Viteazu, in parteneriat cu Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj, organizeaza duminica, 17 decembrie 2017, concertul de colinde „Deschide usa, crestine!”. Evenimentul va debuta la ora 15:00, la Casa de Cultura Mihai Viteazu.
     Vor colinda Copiii de la Scoala „Mihai Voda” din Mihai Viteazu, Ansamblurile folcloric „Fiii Motilor” si „Rugyek”, Grupurile de colindatori „Campia”, „Sezatoarea Clujului”, „Oara”,  Garnizoana Turda, Corul Ortodox din Mihai Viteazu si Asociatia Femeilor voluntare din Luna.

15 decembrie 2017