Ș

27,1 milioane de lei aprobați de Consiliul Județean Cluj pentru cofinanțarea proiectelor unităților administrativ-teritoriale din județ

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a aprobat, în cadrul ședinței ordinare desfășurate miercuri, 31 martie 2021, repartizarea pe unități administrativ-teritoriale a sumei de 27.134.000 de lei corespunzătoare cotei de 6% din impozitul pe venit pe anul 2021.
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: ,,Am direcționat aceste sume înspre acele proiecte locale care au cea mai mare nevoie, respectiv rețele de canalizare, iluminat public, gaz, infrastructură rutieră, medicală, edificarea sau reabilitarea unor unități de învățământ, precum și alte obiective ce vor aduce clujenilor beneficii multiple și un plus de confort”.
Fondurile alocate de forul administrativ județean sunt destinate susținerii proiectelor cu finanțare europeană nerambursabilă derulate de unitățile administrativ-teritoriale din județ, programelor de infrastructură care necesită cofinanțare locală, precum și cheltuielilor de funcționare pe care acestea, în mod justificat, nu le pot finanța din veniturile proprii și din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale.

31 martie 2021