Ș

Lucrările de alimentare cu apă a localităților Casele Micești și Sălicea, recepționate

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Astăzi, 5 august 2020, specialiștii Consiliului Județean Cluj, alături de cei ai Companiei de Apă Someș S.A., au recepționat lucrările de alimentare cu apă potabilă a localităților Casele Micești și Sălicea.

Alin Tișe, președintele instituției: „Ma bucur foarte mult ca cetatenii celor doua localitati limitrofe municipiului Cluj-Napoca se vor bucura in curand de apa potabila furnizata în sistem centralizat, cu toate beneficiile care decurg de aici: imbunatatirea calitatii vietii, cresterea confortului si sporirea securitatii igienico-sanitare”.

Principalele lucrări realizate pe perioada celor șase luni de execuție a contractului au vizat montarea a 86 de branșamente la imobile, edificarea unei conducte de aducțiune în lungime de 3,8 km de la rezervoarele din Feleacu până în localitatea Casele Micești (comuna Feleacu), respectiv a unei rețele de distribuție a apei în lungime de 3,7 km de la rezervorul din Sălicea (comuna Ciurila) până în localitatea Casele Micești.

Valoarea totală a contractului a fost de 1.300.204,17 lei fără TVA, fondurile fiind asigurate din Fondul IID (Întreținere, Înlocuire, Dezvoltare), constituit de Compania de Apă Someș și Consiliul Județean Cluj în vederea finanțării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investiții atrase de la Uniunea Europeană.

5 august 2020